Regióny Bratislava Top

Bratislavou sa budú ozvývať výstrely zo samopalu: Ulice zaplavia obkreslené telá ľudí! Čo sa bude diať?

Bratislavský hrad.
Bratislava. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Už tento víkend sa Bratislavou budú ozývať zvuky výstrelu zo samopalu. V ten moment na zem popadajú ľudia a dobrovoľníci budú obkresľovať už len nehybné telá, ležiace v strede ulice. Bratislava si týmto unikátnym podujatím chce pripomenúť obete okupantskej armády Varšavskej zmluvy.

 

Bratislava si už tento víkend v nedeľu 21. augusta 2022 pripomenie hrôzostrašný vpád vojsk Varšavskej zmluvy na územie Česko-Slovenska, ktorý sa uskutočnil 21. augusta 1968. V tom čase na naše územie vpadli spojenecké štáty Varšavskej zmluvy na čele ktorých bol Sovietsky zväz. Operácia, ktorá niesla krycí názov Dunaj, spôsobila, že sme sa na 23 rokov stali okupovaným územím. Na počesť tejto udalosti zorganizovala iniciatíva Mier Ukrajine a Dokončime to spolu so známym režisérom Nikitom Slovákom, ktorý je aj zakladajúcim členom iniciatívy Dokončime to, podujatie Memento ’68: Po stopách preliatej krvi.

Podľa autorov celého projektu je totiž dôležité si túto hrôzostrašnú udalosť, pri ktorej zahynuli nevinní ľudia, pripomínať. “Po rokoch hybridnej vojny a ruskej propagandy sa invázia a okupácia armád Varšavskej zmluvy dezinterpretuje ako bratská pomoc. Zľahčujú sa ľudské obete, hospodárske, morálne a ekologické škody. Nezabúdame na obete našich predkov, ich boj za slobodu,” poznamenali autori projektu.

Na zem budú padať ľudia

Podujatie Preliate krvou sa začne o 17:00 hod. na námestí SNP a bude pokračovať cez Jesenského ulicu až na Hviezdoslavove námestie, kde sa celý program zakončí. Režisér celého projektu Nikita Slovák pre zregiónu.sk priblížil, že ľudia budú pochodovať po Bratislave a zastavia sa tam, “kde vyhasli ľudské životy. To znamená pri hlavnej pošte, kde ruská armáda zastrelila muža. Ďalej pri Univerzite Komenského, kde vyhasli dva ľudské životy a tretia zastávka je na Jesenského ulici, kde asi šesťsto občanov hrdinsky vzdorovali ruským tankom.”

Bratislavou sa budú ozvývať výstrely zo samopalu
Bratislavou sa budú ozvývať výstrely zo samopalu. Zdroj: Facebook/Memento ’68: Po stopách preliatej krvi

Na každom z týchto miest pritom ako spomienku zapália červenú dymovnicu. Neskôr sa ozve dávka zo samopalu a následne “na zem padnú ľudia. Dobrovoľníci obkreslia telá kriedou, aby ostali na zemi obrysy. Obrysy sa odfotia alebo nakrútia. Nakoniec ešte budeme držať minútu ticha,” priblížil Slovák.

Jeho hlavným zámerom je, aby si ľudia pripomenuli hrôzy, ktoré sa na Slovensku diali počas okupácie vojakmi Varšavskej zmluvy. “Chcem, aby to bolo silné a pritom spontánne. Pozývam všetkých, čo chcú vyjadriť odpor proti okupácii zo 68 roku aj tých, čo chcú vyjadriť solidaritu Ukrajine. Ak nechceš účinkovať priamo v happenningu, príď si to nakrútiť na mobil, prípadne kamerku alebo dron. Bude to určite vizuálne zaujímavé a verím, že zaplavíme internet. Ukážeme celému svetu, že sme hrdý národ a nie ruský vazal a hlavne, že nezabúdame!” poznamenal.

Pripomenú si aj hrôzy na Ukrajine

Hoci celý projekt pozostáva zo spomienky na naše dejiny, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva, organizátorom nie je ľahostajná ani situácia na Ukrajine. Plne si uvedomujú, aké hrôzy zažívajú ľudia v okupovaných oblastiach. “Skrz túto historickú skúsenosť veľmi dobre chápeme, čo sa dnes deje na okupovaných územiach Ukrajiny. Rozumieme jazyku, stratégiám a manévrom okupantov v hybridnej vojne a nedáme sa oklamať. Sme si dobre vedomí toho, že na Ukrajine sa momentálne bojuje aj o našu slobodu ako aj o budúcnosť celej Európskej únie. 24. februára tohto roku armáda bývalej ZSSR začala totálnu vojnu u nášho suseda – Ukrajiny. O to dôležitejšie je nezabudnúť a pripomínať, že russká imperialistická agresia trvá. A je pre všetky slobodné krajiny nesmierne nebezpečná,” poznamenali autori projektu.

Ako ďalej dodali, “Plne podporujeme Ukrajinu a uvedomujeme si, že sme vstupom do EÚ a NATO vyviazli zo zhubnej sféry vplyvu ruského sveta. Sveta, ktorý nectí slobodu, nerozumie demokracii a neváži si životy jednotlivcov.” Nikita Slovák nám priblížil, že organizátori sa rozhodli pripomenúť ľuďom hrôzy na Ukrajine aj symbolicky. “My keď prídeme na miesto koncového happenningu, tam kde budú prednášky a budú tam nejaké výpovede, tak tam bude dievčina v ukrajinských šatách, na ktorú budú útočiť ľudia s červenými zafarbenými rukami a ktorú bude brániť ľudská reťaz.”

Organizátori dúfajú, že podujatia sa zúčastní čo najväčší počet ľudí a spoločne si pripomenú hrôzy, ktoré naša krajina zažívala počas tohto obdobia.