Regióny Bratislava

Bratislavské Jurigovo námestie čaká obnova

Zdroj: FB / Karlova Ves

BRATISLAVA – Metropolitný inštitút Bratislavy v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Karlova Ves vyhlasujú architektonicko-krajinársku súťaž na rekonštrukciu Jurigovho námestia. Návrh má reagovať na súčasné výzvy klimatických, spoločenských a demografických zmien, ponúknuť má pestrý mix funkcií verejného priestoru.

 

“Víťazný návrh súťaže bude riešiť celkovú technickú opravu, výmenu povrchov či viac zelene,“ priblížila manažérka komunikácie metropolitného inštitútu Marcela Glevická. Dodala, že rekonštrukcia má povzbudiť oživenie prázdnych prevádzok v parteri budov, charakterom verejného priestoru poskytnúť miesto pre spoločenské susedské aktivity.

“Návrh okrem toho prinesie aj riešenie proti zatápaniu a zatekaniu, či prípadnému premŕzaniu povrchov v zime, ktoré sú aktuálnymi problémami na viacerých miestach. Súčasťou obnovy má byť aj nové osvetlenie,“ upozornila.

Nová podoba námestia má obsahovať tiež umelecké dielo. “Je na predkladateľoch návrhov, či prídu s nápadom na nový umelecký objekt, ktorý vhodne námestie doplní, alebo skôr nadviažu na kvalitu umeleckých diel, ktoré sa v lokalite nachádzajú, medzi nimi je napríklad dodnes funkčná fontána od Teodora Lugsa, Eugénie Lugsovej a Jozefa Fabianeka, atypický mezonetový bytový dom či stĺp merania času,” ozrejmila Glevická.

Výsledky dvojkolovej anonymnej súťaže budú známe koncom tohto roka. Samotná rekonštrukcia sa má diať po etapách.

Jurigovo námestie vznikalo postupne od 70-tych rokov. Dlhodobo slabá údržba a starostlivosť sa odrazili na súčasnom zlom stave, pričom zásadnou revitalizáciou námestie neprešlo od svojej výstavby.