Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Bude nás mať kto liečiť? LEKÁROV je všade NEDOSTATOK! TU si môžete pozrieť, ako je na tom váš okres

Mnohé okresy trpia akútnym nedostatkom lekárov. ZDROJ: TASR/ Roman Hanc

BRATISLAVA – Na Slovensku dlhodobo chýbajú stovky lekárov a tisíce sestier. V niektorých okresoch je situácia natoľko kritická, že obyvateľom hrozí, že ich nebude mať kto vyšetriť. Ministerstvo zdravotníctva sa preto rozhodlo prostredníctvom analýzy zistiť, ktoré regióny sú najohrozenejšie. 

 

Ministerstvo zdravotníctva už dlhodobo bojuje s problémom nedostatku ošetrujúcich lekárov a sestier. Na základe analýzy, ktorú vytvorili zistili, ktoré regióny sú na tom najhoršie. Analýza skúmala všetky okresy a rozdelila ich podľa aktuálneho počtu lekárov a potrebnej kapacity na štyri skupiny – zabezpečené, rizikové, rizikovo nedostatkové a kriticky nedostatkové.

Len šesť zo 79 okresov má uspokojivo zabezpečenú všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých. Ide o okresy Zvolen, Košice, Bardejov, Medzilaborce, Stropkov a Púchov. Preto sa mnohí Slováci obávajú toho najhoršieho: Bude nás mať kto ošetriť?

Mapa klasifikácie okresov – všeobecné lekárstvo pre dospelých. Zdroj: MZ SR

Z mapy vyplýva, že viac ako polovica okresov na Slovensku má problém so zabezpečením starostlivosti všeobecného lekára pre dospelých. Najhoršia situácia je v Žilinskom kraji, kde je najviac čiernych okresov – z 11 okresov sú 4 čierne a 4 červené.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že v súčasnosti už pripravujú stratégiu, ktorá by mala zabezpečiť stabilitu v slovenskom zdravotníctve.

Stratégia bude platná do roku 2030

„V súvislosti s problémom nedostatku zdravotníckeho personálu v nemocniciach pre  dlhoročné neriešenie tohto problému a absencii akejkoľvek stratégie rozvoja ľudských zdrojov v minulosti, rezort zdravotníctva pripravuje Stratégiu stabilizácie a riadenia ľudských zdrojov v zdravotníctve, ktorá bude prijatá na národnej úrovni a bude platná do roku 2030, bez ohľadu na zloženie vlád,“ uvádza komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva.

Podľa rezortu je prvým a najdôležitejším krokom stratégie vytvorenie motivujúceho a kvalitného pracovného prostredia. „Preto stále rokujeme o zvýšení platov zdravotníckych pracovníkov – čo považujeme za ten prvý, najskôr realizovateľný krok pre zastabilizovanie personálnej situácie,“ vysvetľuje ministerstvo.

Chcú si udržať súčasných lekárov

Ich cieľom nie je len priniesť dostatok lekárov a zdravotných sestier do zanedbaného slovenského zdravotníctva, ale aj udržať tých, ktorí v ňom ostali. „Ide o zabezpečenie vhodného pracovného prostredia – a to aj vďaka rekonštrukcii či výstavbe nemocníc, kvalitnému prístrojovému vybaveniu nemocníc, ambulancií, ako aj  vybaveniu personálu.“

„Niektoré kroky sú postupné, niektoré budú realizované paralelne. Čo je ale dôležité, rezort zdravotníctva pristupuje k riešeniu tejto situácie systematicky a komplexne, pričom potrebné dáta a informácie zbiera z praxe, a to aj častými kontaktmi a komunikáciou s odborníkmi alebo stavovskými organizáciami,“ dodal rezort na záver.