Bude v Bratislave MHD zadarmo? Navrhuje to KDH

BRATISLAVA – Obyvatelia Bratislavy by namiesto zvyšovania cien cestovných lístkov mali mať mestskú hromadnú dopravu zadarmo. Navrhuje to mestský koordinačný výbor KDH v Bratislave, ktorý zároveň žiada vysvetliť finančné straty a hospodárenie v mestskom Dopravnom podniku Bratislava.

 

Kresťanskí demokrati poukazujú na návrh záverečného účtu hlavného mesta za uplynulý rok. „Vyplývajú z neho veľmi nelichotivé čísla o výsledkoch hospodárenia Dopravného podniku Bratislava za rok 2022. Mestský podnik je opäť v strate, ktorá sa ešte zvýšila oproti roku 2021 takmer o pol milióna eur na 1 972 160 eur,“ uviedli.

Nelichotivé čísla sa podľa nich snaží bratislavský primátor Matúš Vallo zvrátiť zvyšovaním cestovného. V mestskom rozpočte, ako tvrdia, je však pritom na tento rok schválená vysoká dotácia na MHD vo výške 118 miliónov eur, čo je o 28 miliónov eur viac ako minulý rok.

Upozorňujú aj na ďalší materiál, o ktorom majú zajtra rokovať bratislavskí mestskí poslanci. „Vyplýva z neho, že plánované tržby v MHD za rok 2023 budú vo výške 40 miliónov eur, čo je o 5,65 milióna eur viac ako v roku 2022,“ uviedol predseda bratislavského KDH Ján Žatko. Namiesto zvyšovania cestovného kresťanskí demokrati navrhujú MHD pre Bratislavčanov zadarmo. Skúsenosti z rôznych miest podľa Žatka ukazujú, že je to lepšia cesta. Vďaka nej vieme ekologicky odľahčiť dopravu v hlavnom meste a straty v dopravnom podniku môže kompenzovať zvýšenie počtu obyvateľov s trvalým pobytom v Bratislave,“ podotkol.

V rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, kde okrem Dopravného podniku Bratislava pôsobia aj dopravcovia Arriva a Železničná spoločnosť Slovensko, sa od 1. júla zvýšia ceny takmer všetkých cestovných lístkov o 20 percent. Primátor Bratislavy to za Dopravný podnik Bratislava odôvodnil výpadkami v príjmoch mesta pre prijaté zákony a infláciu.

Dopravcovia zároveň uviedli, že dali „prednosť“ zvýšeniu cien cestovných lístkov pred inými obmedzeniami v doprave. Tie by napríklad znamenali rušenie niektorých liniek, predlžovanie intervalov spojov, viac prestupovaní či oslabenie údržby vozidiel.

Viac o téme: bezplatné, Bratislava, cestovné, cestujúci, doprava, KDH, MHD, návrh

Súvisiace články