Regióny Bratislava

Budú sa Ružinovčania kúpať na Štrkovci?

BRATISLAVA/RUŽINOV- Budú sa Ružinovčania môcť opäť kúpať v Štrkovci? Pri súčasných horúčavách to ako jeden zo svojich nápadov dnes predstavil jeden z vážnych kandidátov na starostu, Martin Chren.

Vo svojom statuse na sociálnej sieti to nepovažuje za veľký problém. Jazero je totiž pravidelne monitorované, čo sa týka kvality vody mestskou časťou. Podľa informácií, ktoré boli k dispozícii ešte v minulom roku, Štrkovec vo väčšine sledovaných parametrov vyhovuje požiadavkám na otvorené kúpalisko. Kúpanie v ňom ale povolené nie je, najmä pre neexistenciu vhodnej infraštruktúry.  Zároveň podľa dostupných informácií v ňom kúpanie ani nie je zakázané. Ak sa teda rozhodnete v Štrkovci ovlažiť, robíte to na vlastné nebezpečenstvo a svoju zodpovednosť.

Štrkovecké jazero je pozostatok z čias kedy sem z Malého Dunaja cez Vrakuňu siahalo Mlynské rameno. Toto ustúpilo stavebnej činnosti a pôvodne zostatkové jazero bolo využité na ťažbu štrkopieskov pre stavbárov. Jeho hĺbka sa hýbe od 2,5 metra až po rekordných 8 metrov. V strede je pritom najplytkejšie, lebo práve tam stál báger na ťažbu štrkopieskov. Štrkovec má rozlohu 56 000 štvorcových metrov.

FOTO: SITA/Ján Slovák