Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Búrky nepoľavujú! Aj dnes treba rátať s prudkým lejakom

Búrky a lejak hrozia aj dnes. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák

SLOVENSKO – Vo viacerých okresoch najmä na južnom a strednom Slovensku sa môžu dnes vyskytnúť búrky. Meteorológovia pre dané lokality vydali výstrahy prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na webe.
 

Výstraha platí od 11.00 do 19.00 h vo všetkých okresoch Banskobystrického kraja, Rožňave, Leviciach, Poprade a Liptovskom Mikuláši. V daných lokalitách je pravdepodobný výskyt búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.
Intenzívny dážď môže podľa meteorológov vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. “Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie,” upozornili. Krúpy môžu podľa ich slov poškodiť vegetáciu a súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.