Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Počasie ako na objednávku. Poteší nás extrémne teplý a slnečný týždeň, teploty budú abnormálne vysoké

Zdroj: Bratislava.den.sk

BRATISLAVA – Počasie na Slovensku bolo počas uplynulého víkendu priam ideálne a podobne to bude aj na začiatku aktuálneho týždňa. Teploty budú nadpriemerné, aj keď na väčšina územia môžeme ešte v pondelok očakávať silný vietor.

“V týchto dňoch k nám silnie prílev teplého vzduchu od juhu až juhozápadu. Príčinou je silnejúci tlakový gradient (rozdiel v tlaku vzduchu) medzi hlbokou tlakovou nížou so stredom nad Nórskym morom a mohutnou tlakovou výšou nad východnou Európou. Toto prúdenie pretrvá aj v úvode týždňa, dokonca sa ešte trochu oteplí. V pondelok, no najmä v utorok, bude vplyvom silného južného prúdenia najteplejšie na západe a severozápade územia). Ojedinele bude dosiahnutá aj hodnota letného dňa, teda 25 °C a nemusí to byť len na juhozápade, ale vplyvom fohnového prúdenia aj v závetrí pohorí v Trenčianskom kraji (výnimočne i v Žilinskom kraji),” informuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Ale ani Orava, Liptov a Spiš nebudú patriť k najchladnejším lokalitám, tak ako sme bežne zvyknutí.
Zdroj: Zoznam.sk / Maarty
“Naše územie tak čaká príjemný začiatok nového týždňa, ktorý prinesie aj naďalej stabilné počasie. Slovensko čakajú slnečné a tentoraz aj veľmi teplé dni, ktoré prinesú na súčasnú ročnú dobu nezvyčajné teploty. Zrážky sa na začiatku týždňa neočakávajú a dážď by nad naše územie mal zavítať najskôr v stredu v ranných hodinách,” dodáva imeteo.sk. Pozitívnou správou je aj to, že vietor sa upokojí už v noci na pondelok a teplý vzduch k nám prinesie nadpriemerne vysoké teploty. Tie sa budú na našom území v pondelok a v utorok pohybovať v intervale od +18 do +25 °C, no v najteplejších lokalitách nášho územia, najmä v okolí Bratislavy, či Hurbanova môžu teploty prekročiť aj hranicu +25 °C a dostanú sa na hodnotu okolo +26 °C. “Takéto teploty sú na začiatok októbra mimoriadne nezvyčajné a v porovnaní s dlhodobým normálom sú očakávané teploty o 5 až 8 °C vyššie ako je bežné. Takéto teplé počasie nás čaká do stredy. V stredu ráno by nás mal začať ovplyvňovať ďalší front so zrážkami,” predpovedá imeteo.sk.
Zdroj: pixabay.com
Počasie by sa na Slovensku malo radikálne zmeniť od stredy, kedy sa na studenom fronte v severnom Taliansku prehĺbi tlaková níž. “Front postúpi aj nad naše územie a najmä do západnej polovice Slovenska prinesie, okrem zrážok, aj výrazné ochladenie. Ochladzovanie bude v priebehu týždňa pokračovať – chladná vzduchová hmota, sa postupne dostane aj k nám a definitívne ukončí teplé obdobie,” dodáva Slovenský hydrometeorologický ústav.