Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Cenový masaker! Od januára nás čaká EXTRÉMNE zdražovanie: V hre je aj ZATVÁRANIE obchodov

Populárny obchodný reťaz sťahuje kuchynský výrobok!
Ľudia sa musia pripraviť na ďalšiu vlnu zdražovania. Zdroj: TASR/František Iván

BRATISLAVA – Extrémne zdražovanie energií, tovaru, potravín aj služieb, rekordná inflácia. Ekonomická situácia slovenských rodín sa rapídne zhoršila a nič pozitívne nás ani nečaká. Najmä keď výdavky Slovákov v uplynulých mesiacoch rástli, no ich príjmy väčšinou nie. 

 

Parlament začiatkom decembra rozhodol, že od 1. júna 2023 sa „rozmrazia“ príplatky za prácu počas víkendov, štátnych sviatkov a za nočné smeny. Národná rada v stredu schválila novelu Zákonníka práce, ktorú predložili poslanci opozičného Smeru-SD. “Domnievame sa, že ak niekto pracuje v sobotu, v nedeľu, počas štátneho sviatku alebo v noci, tak si zaslúži tých pár eur navyše,” skonštatoval predseda Smeru-SD Robert Fico. Poslanec Ján Richter (Smer-SD) podotkol, že príplatky boli zmrazené, nie zrušené. Zároveň poznamenal, že rozdiel medzi ministerským návrhom výšky príplatkov a tým, ktorý prešiel v parlamente, je napríklad za prácu v nedeľu 0,44 eura na hodinu. “Skutočne to nie sú žiadne prostriedky a peniaze, ktoré majú niekoho zruinovať,” zdôraznil.

 

Väčšina Slovákov prichádza pre zdražovanie o úspory. Zdroj: archív zoznam.sk

Zamestnávatelia, živnostníci aj podnikatelia majú mimoriadne obavy z novely Zákonníka práce, ktorá má naviazať výšku príplatkov ku mzde na minimálnu mzdu.  Ako informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Potravinárska komora Slovenska, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu SR, bude to mať negatívne dopady na zdražovanie potravín, služieb, konkurencieschopnosť a zamestnanosť. Podstatou zmeny je určovania výšky príplatkov ku mzde tak, aby boli opätovne naviazané na vývoj minimálnej mzdy. Mesačná minimálna mzda má po dohode sociálnych partnerov vzrásť od 1. januára budúceho roka na úroveň 700 eur. Návrh zákona môže spôsobiť fatálne a v mnohých prípadoch aj nezvratné škody, predovšetkým v poľnohospodárskej a potravinárskej prvovýrobe, spracovateľskom odvetví, ako aj v oblasti predaja potravinárskych výrobkov. Varujú združenia potravinárov a obchodníkov.