CENY RASTÚ ŠIALENÝM TEMPOM! Za toto si poriadne priplatíte

BRATISLAVA – Ceny tovarov a služieb na Slovensku rastú za posledné obdobie šialeným tempom hore. Odborníci zo štatistického úradu dokonca zaznamenali najvyššiu infláciu za posledných 10 rokov. Vývoj cien pri tom nie je ani z ďaleka na konci. Týždeň čo týždeň zdražuje množstvo potravín či pohonné látky.

 

V septembri zaznamenali odborníci najvyššie zvyšovanie cien najmä, čo sa týka potravín alebo palív. Okrem toho sa zvýšili aj ceny školského stravovania po útlme štátneho financovania obedov v základných školách. “Hodnotu inflácie medziročne zdynamizoval rast cien potravín o 4,3 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2020,” poznamenali odborníci.

Výrazne pritom mali zdražieť práve potraviny. Ak si teda budete chcieť kúpiť mäso, ovocie či dokonca zeleninu, budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky a priplatiť si. „Najviac sledované ceny potravín sa medziročne zvýšili o 4,3 %, medziročne drahšie boli potraviny v 8 z celkovo 10 sledovaných potravinárskych položiek, najviac zelenina o 15,5 %, ovocie o 7,2 %, mäso o 2,3 %, chlieb a obilniny o 4 %, ako aj mlieko, syry a vajcia o 2,8 %. Medziročne nižšie boli len ceny cukru a cukroviniek,“ informovali odborníci zo Štatistického úradu Slovenskej republiky. Okrem toho slovenské rodiny tiež poriadne pocítia aj zvyšovanie výdavkov za bývanie a energie.

Cena mäsa sa zvyšuje.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Ceny oproti minulému roku poriadne vzrástli

Kým minulý rok v septembri 2020 sme do reštaurácií či hotelov ani poriadne nemohli ísť. Tento rok si za ich návštevu poriadne priplatíme. Odborníci totižto v tomto odbore zaznamenala výrazné navýšenie cien. Najhoršie však na tom budú rodiny s deťmi. Pokiaľ sa chcete stravovať čo i len v obyčajných závodných jedálňach, priplatíte si až o 32,8% viac ako minulý rok. 

Obrovský rast cien pocítili slovenské domácnosti aj v oblasti bývania, kde ceny v septembri dosiahli svoj tohtoročný vrchol a ide o najvyšší nárast. Ďalšie rekordné zdražovanie sme zaznamenali aj v doprave. Za pohonné látky si tak poriadne priplatíte. Medziročne totižto vzrástli o neuveriteľných 24,5%.

Muž ide tankovať na čerpacej stanici.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

Výdavky na pohonné látky sa pritom zväčšujú z týždňa na týždeň. V 39 týždni sme zaznamenali nárast nafty o 0,019 eur. Cena benzínu však ostala nezmenená. Ďalší týždeň ale už taký optimistický nebol, nielenže stúpla opäť cena nafty o 0,023 eur ale zvýšila sa aj cena benzínu o 0,020 eur. Rovnako zle bol na tom aj 41. týždeň, kedy došlo k opätovnému zvýšeniu nafty o 0,024 eur a ceny benzínu o 0,026 eur.

Ceny rastú každý mesiac

Vývoj pri tom nie je u konca. Každý mesiac Štatistický úrad Slovenskej republiky zaznamenáva výrazný rast cien. Keď si porovnáme september 2021 s augustom 2021 tam došlo k zdraženiu až v siedmich z dvanástich odborov. Najviac vzrástli ceny v závodných jedálňach, ktoré sa zvýšili až o 30,9%. Okrem toho sa tiež zvýšili výdavky za bývanie či energiu.

Prekvapujúce je, že oproti augustu si poriadne priplatíte aj za vzdelávanie a to až o 3,5%. Najhlbšie do peňaženky pri tom budú musieť siahnuť rodičia detí, ktoré sú v materských školách a na základných školách.

Viac o téme: ceny, peniaze, pohonné látky, suma, zvyšovanie

Súvisiace články