Regióny Bratislava Ružinov

Cez víkend sa Ružinovčania zabavia na hodoch

Ružinovský dom kultúry, Zdroj: archiv

BRATISLAVA/RUŽINOV – Mestská časť Bratislava-Ružinov aj tento rok pripravila hodové slávnosti pri príležitosti sviatku sv. Vincenta de Paul, ktorému je zasvätená Farnosť Bratislava-Prievoz. Najväčšie kultúrne podujatie v ružinovskej mestskej  časti, Ružinovské hodové slávnosti, budú trvať dva dni, sobotu 29. septembra 2018 a nedeľu 30. septembra 2018.

Patrónom ružinovskej farnosti je sv. Vincenta de Paul, kňaz a misionár, zakladateľ kongregácie Lazaristov a Dcér kresťanskej lásky. Počas svojho mimoriadne činorodého života sa zameral predovšetkým na pomoc biednym, chorým, opusteným a vylúčeným, pričom založil množstvo charitatívnych diel. 

Ružinovské hodové slávnosti sú najdôležitejším a najkrajším podujatím v Ružinove. Všetkých, nielen Ružinovčanov pozývam do Parku Andreja Hlinku a pred Kultúrny dom Ružinov, vypočuť si dobrú hudbu, najesť sa hodových jedál, stretnúť priateľov a známych. Program je pestrí všetci ste vítaní,“ pozýva Dušan Pekár, starosta Ružinova.

Hlavný program v Parku A. Hlinku otvorí Pekár so zástupcami partnerských miest. Nasledovať bude koncert AC/DC revival Bratislava, ako aj vystúpenie Tomáš Botló, známeho zo show Česko Slovensko má talent. Jeho hudba spája rómske melódie s džezom, latinom, flamengom, funkom či popom. Podvečer vystúpi jedna z najlepších orchestrálnych zoskupení Cigánski Diabli-Gypsy Devils, ktorá prinesie originálne nové virtuózne skladby a jedinečné aranžmány a to s nesmiernou dávkou temperamentu. Vrcholom večera bude koncert slovenskej pop-music, speváčky – skladateľky a multinásobnej držiteľky hudobných ocenení naprieč viacerými hudobnými žánrami Jana Kirschner.

Ružinovčania sa môžu taktiež tešiť na tradičnú Ružinovskú cykločasovku, súťaže pre rodiny s deťmi, ako aj na Krúžkovanie Ružinova 2018, kde sa na jednom mieste budú prezentovať organizácie, združenia, školy, tanečné súbory, športové kluby, seniorské centrá a iné subjekty z Ružinova, ktoré po celý rok ponúkajú voľnočasové aktivity.

Pred DK Ružinov je pre návštevníkov pripravená Ľudová hudba Ružinovčan, kolotoče a hodová diskotéka.

Nedeľný program sa začne slávnostnou hodovou svätou omšou v Kostole sv. Vincenta de Paul. Zaznejú aj príhovory zástupcov cirkví, ktoré pôsobia v Ružinove.

V nedeľu sa  Ružinovčanom ďalej predstavia talentovaní žiaci z ružinovských škôl ako aj Folklórny súbor Karpaty. Na hlavnom pódiu sa diváci môžu tešiť na koncert kapely Kornel Kadlubiak exGravis, ktorý naspieval hity Skúšky z lásky, Júlia, či Zapni rádio. Večerný program zaháji kráľovná československého popu, Dara Rolins. Finále hodov bude patriť najlepšej a najuznávanejšej srbskej dychovej kapele Boban Marković Orkestar. Práve tento Orkestar hral na soundtracku filmov režiséra Emira Kusturicu “Arizona Dream” a “Underground”. Na svetoznámom festivale Guča festival – Dragačevski sabor trubača dychovej hudby v srbskej Guči, kam každoročne mieria státisíce divákov, získali radu prestížnych ocenení (Boban Marković je jediný v histórii, kto získal od všetkých členov poroty najvyššie známky).

Pred DK Ružinov je pre návštevníkov podobne ako v sobotu pripravený koncert skupiny Salamander, kolotoče a hodová diskotéka.