Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Chcete si na dom namontovať klimatizáciu? Platia pri tom PRÍSNE podmienky

S inštaláciou klimatizácie sú spojené viaceré povinnosti a povolenia. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Kúpiť klimatizáciu si môže každý, ale s jej montážou to také jednoduché nie je. Čo by ste o tom mali vedieť? 

Naozaj platí, že si klimatizáciu stačí kúpiť a potom si ju nainštalovať? Ako informuje Združenie pre lepšiu správu bytových domov, neplatí to pre obyvateľov bytových domov (panelákov), pretože s inštaláciou klimatizácie sú v tomto prípade spojené viaceré povinnosti. „Je nutné si uvedomiť, že inštaláciou klimatizácie vlastník bytu zasahuje do spoločného priestoru, vzhľadom na to, že je umiestnená priamo na fasáde. Inštalácia môže spôsobiť poškodenie celistvosti zateplenia a môže vzniknúť miesto potenciálneho zatekania, čo má za následok znehodnotenie zateplenia alebo možný vznik plesní pod izolantom,“ konštatuje Nina Sovič, výkonná riaditeľka Združenia pre lepšiu správu bytových domov.

S inštaláciou klimatizácie sú spojené niektoré nežiadúce problémy, s ktorými sú konfrontovaní ostatní obyvatelia bytového domu. „Prvým takýmto javom je odvod kondenzačného výtoku, ktorý vzniká samotnou činnosťou klimatizácie, čo počas horúcich dní môže byť aj 40 litrov denne. Tento kondenzačný výtok potom môže znepríjemňovať život susedom tým, že im kvapká na ich balkóny či steká po fasáde bytového domu, pokiaľ majiteľ nezabezpečí jeho zachytávanie. Druhým javom je hluk, ktorý klimatizačná jednotka pri jej používaní produkuje a to môže byť opäť rušivým elementom, ktorý môže naštrbiť susedské vzťahy,“ dodáva Nina Sovič. Vlastníci sa navyše častokrát domnievajú, že to, či si klimatizáciu zabezpečia alebo nie, je plne na ich rozhodnutí. Ale aj v tomto prípade sa mýlia.

 

S inštaláciou klimatizácie sú spojené viaceré povinnosti a povolenia. Zdroj: archív zoznam.sk

Na Slovensku je úplne bežné, že klimatizačné jednotky sa na fasády bytových domov inštalujú bez predchádzajúceho súhlasu ostatných vlastníkov. Pričom správcovia, predsedovia, ale aj ostatní vlastníci pred tým zatvárajú oči. „Podľa § 2 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je jasne definované čo sa považuje za spoločné časti domu a fasáda do nich patrí. Fasáda je spoločnou časťou bytového domu tak ako aj lodžie, balkóny a terasy s právom výlučného užívania v zmysle § 19 tohto zákona. No dôležitejšia je skutočnosť, že podľa § 14b ods.1 písm. m) tohto zákona nie je možné do nich zasahovať na základe individuálneho rozhodnutia vlastníka, keďže sa jedná o zásah do spoločného majetku ostatných spoluvlastníkov. Na takýto zásah teda potrebuje súhlas aj ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v kvóre nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov,“ zdôrazňuje Združenie pre lepšiu správu bytových domov.