Regióny Bratislava Top

CHORÁ ZÁBAVA poľovníka! V chránenom území strieľal na hniezda vtákov

Zdroj: dravce.sk

BRATISLAVA – Spustili kamery, aby si ľudia užili krásu prírody, namiesto toho boli svedkami nečakanej situácie!  V hlavnej úlohe totiž bola brokovnica, poľovník a jeho arogantné správanie. V čase, kedy hniezdili významné vtáctva, sa rozhodol strieľať do hniezd. Celá vec sa stala neďaleko rakúsko-slovenských hraníc. Vo veci už koná polícia, škoda, ktorú však po sebe páchateľ nechal, má nečakané rozmery.

 

Všetko sa to udialo ešte 25. mája. „Kukači“ ako sa nazývajú tí, ktorí vďaka projektu Kukaj.sk sledujú aktuálne dianie v prírode, zrazu zachytili nečakanú situáciu. Neďaleko búdky, ktorú monitoruje kamera, sa objavil muž so zbraňou v rukách a začal strieľať do korún stromov. Celá vec sa podľa odborníkov stala v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia pri Bratislave, neďaleko slovensko-rakúskych hraníc. „Neznámy muž strieľal na hniezda havranov na mieste, ktoré je z hľadiska vtáctva mimoriadne významné. Išlo o rakúskeho poľovníka,“ vysvetľuje situáciu Ochrana dravcov na Slovensku. Ako dodali, celá vec sa stala v čase, kedy hniezdili vtáky.

„Hneď sme zalarmovali poľovníkov a políciu, ktorí veľmi rýchlo zareagovali, ale páchateľa sa jej napriek tomu nepodarilo zadržať. Vetrolam sa totiž nachádza presne na hranici medzi Slovenskom a Rakúskom,“ uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov. Vecou sa už zaoberá polícia, ktorá skutok preveruje ako podozrenie z trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov a pytliactva. „Pri objasňovaní okolností skutku bola o spoluprácu požiadaná aj rakúska polícia,“ povedal riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern.

 

Búdky sú v súčasnosti prázdne. Zdroj: Kukaj.sk

Bezhraničná arogancia

Podľa slov Chavka je vec o to smutnejšia, že sa stala v epicentre jednej z najcennejších lokalít, ktoré máme na Slovensku. Ide totiž o jedinečné miesto, kde hniezda vtáčie druhy, ktoré inde na Slovensku nenájdete. Ide o jediné hniezdisko dropa veľkého a jediné pravidelné hniezdisko sokola kobcovitého na Slovensku. Z pohľadu prežitia týchto druhov na Slovensku ide o kľúčové územie. Je to klenot, ktorý si musíme zachovať. Kvôli zamedzeniu vyrušovania je pohyb verejnosti v tomto území obmedzený,“ vysvetlil riaditeľ Štátnej ochrany prírody Dušan Karaska. Sokoly kobcovité sú výnimočné aj z toho hľadiska, že si nestavajú vlastné hniezda, ale využívajú tie, ktoré majú krkavce, či inštalované polobúdky. „Vďaka aktivitám, ktoré sme v posledných rokoch realizovali aj v tom území sa nám, doslova v hodine dvanástej, podarilo zachrániť a zachovať poslednú hniezdnu populáciu sokola kobcovitého na Slovensku,“ dodal Chavko z ochrany dravcov.

Podľa Ivana Daraniho z projektu Kukaj.sk, vidieť sokoly kobcovité v ich prirodzenom prostredí, je nezabudnuteľný zážitok. Všetko však pokazil neznámy muž, ktorý prišel na aute s rakúskym evidenčným číslom vozidla a začal strieľať do korún stromov. „Na kamerových záberoch však vidieť celý priebeh. V spolupráci s políciou a Štátnou ochranou prírody SR sme prehľadali okolie hniezdnej lokality. Niektoré škody sa ukážu až časom. Výstrely niektoré vtáky vyplašili natoľko, že môžu zanechať znášku, alebo nezahniezdiť vôbec. Z lokality po streľbe následne zmizli sokoly kobcovité, rovnako väčšina sokolov myšiarov opustila dovtedy obsadené polobúdky. Tento nehorázny barbarský čin je v rozpore aj v eticko-morálnych zásadách, usmrcovanie rodičov v čase keď na hniezdach sú znášky vajec alebo mláďatá je neospravedlniteľné, No zdá sa, že stále v niektorých poľovníckych  komunitách sa nájdu jednotlivci, ktorí  sa bezohľadne riadia dogmami zo stredoveku o tzv. škodlivosti niektorých živočíchov,“ konštatoval Chavko.

O tom, že kamery pomohli nasnímať trestný čin, povedal v rozhovore pre Zoznam.sk aj zakladateľ projektu Kukaj.sk Ivan Daráni. „Je tomu len pár dní, keď jedna z našich kamier zaznamenala, ako sa zatiaľ neznámy páchateľ priblížil k jednej z búdok a strieľal tam po dravcoch. Našťastie, naša kamera zachytila evidenčné číslo jeho auta, z časti máme nasnímajú aj jeho tvár. Som však veľmi rád, že naša kamera dokázala zachytiť trestný čin, pretože by sme nevedeli, prečo tam dané vtáctvo už nie je. A pevne dúfam, že daní ľudia budú potrestaní,“ uviedol v tom čase. Celú vec zverejnil aj v skupine na sociálnej sieti, ktorá je zameraná pre ľudí, ktorí sledujú kamery projektu. Pod príspevkom sa strhla búrlivá diskusia, kde ľudia písali, že dúfajú, že ho vypátrajú a postihne ho primeraný trest.