Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Chorých na chrípku je čoraz viac. Najhoršie je na tom Trenčiansky kraj

pacientka, lekarka, choroba
Počet chorých na chrípku stále stúpa. ZDROJ: TASR/Dano Veselský

SLOVENSKO – Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia vo štvrtom kalendárnom týždni tohto roka stúpla o 23,1 percenta. Zvýšila sa tiež chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia, a to o 28,1 percenta. Informovali o tom z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.

 

Epidemiológovia počas týždňa zaznamenali 63 101 prípadov akútnych respiračných ochorení. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Prešovskom kraji, najnižšiu v Nitrianskom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. “Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2005 osôb, čo predstavuje 3,2 percenta zo všetkých akútnych respiračných ochorení,” priblížil úrad.

Ako chrípku a chrípke podobné ochorenia v treťom kalendárnom týždni nahlásili 9 429 ochorení, čo predstavuje 15,2 percenta z celkového počtu akútnych respiračných ochorení. Najvyššia chorobnosť bola v Trenčianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na chrípke podobné ochorenia bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

V spomínanom období nahlásilo prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu 118 materských škôl, 75 základných škôl a štyri stredné školy.

Úrad vo štvrtom kalendárnom zaznamenal osem prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia z Trnavského, Banskobystrického a Žilinského kraja. Tiež bolo spracovaných 235 prípadov ochorenia COVID-19. Z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola v januári (k 28. 1.) najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine detí do jedného roku života.