Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Prešov Košice Top

Čože? OPITÍ šoféri DOJAZDILI: Prekukne ich VLASTNÉ auto! TÁTO novinka vás šokuje

Nové autá budú mať bezpečnostné systémy na kontrolu alkoholu u vodiča a posádky. ZDROJ: fb Polícia SR

BRATISLAVA – Dopravné nehody si od začiatku roka vyžiadali na našich cestách viac ako 200 obetí a ďalších takmer 800 ľudí sa  zranilo ťažko. Situácia je o to horšia, že v štatistikách je mimoriadne veľa prípadov, kedy haváriu s fatálnymi následkami, spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu.  

 

Ako informuje polícia na svojej oficiálnej stránke, v roku 2022 prichytili viac ako 8000 šoférov s alkoholom v krvi, čo je výrazný nárast oproti roku 2021. Pričom takmer štyritisíc z nich nafúkalo viac ako jedno promile, čo už je trestný čin. Podľa údajov Bezpečnosti cestnej premávky BECEP sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile alkoholu v krvi je pravdepodobnosť vyššia až o 400 %. Vodič, ktorý si sadne za volant opitý nemá v úcte svoj život a ani životy ostatných, ktorí sú častokrát iba v nesprávnom čase na nesprávnom mieste,“ konštatuje polícia.

Priestupku sa podľa polície vodič dopustí pri hodnote alkoholu do jedného promile, čiže pri hodnote 0,48 mg/l. V takomto prípade môže policajt vodičovi zadržať vodičský preukaz, udeliť pokutu a prípad posunúť na správne konanie. Nezodpovedný vodič môže dostať zákaz šoférovania až na 3 roky. Po uplynutí trestu musí znovu absolvovať skúšky v autoškole.  Ak má v krvi viac ako jedno promile alkoholu (viac ako 0,48 mg/l)  a vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, tak už je to trestného čin,“ zdôrazňuje polícia. Ak navyše opitý vodič spôsobí smrť, ide už o trestný čin usmrtenia a vodičovi. Pričom šoférovi, ktorý spôsobil smrť viacerých ľudí hrozí trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov.

Nové autá budú mať bezpečnostné systémy na kontrolu alkoholu u vodiča a posádky. ZDROJ: fb Polícia SR

Aj preto výrobcovia automobilov vyvíjajú rôzne nové a účinné bezpečnostné systémy aj so senzormi únavy, ktoré by mali zabrániť v jazde šoférom, ktorí pred cestou pili alkohol. Ako informuje topspeed.sk, prvým autom, ktoré bude mať senzory na rozpoznávanie alkoholu u šoféra, eventuálne celej posádky vozila, už vzišlo z výrobnej linky renomovaného výrobcu. „Komplexnosť bezpečnostných systémov je rozsiahla. Okrem externých kamier a radarov bude vozidlo pozorne skenovať aj svoju kabínu, pričom aj posádku auta bude sledovať množstvo senzorov a kamier. Systém monitorujúci únavu vodiča bude vďaka tomu schopný identifikovať opitého vodiča,“ konštatuje topspeed.sk.

Aby to šoféri posilnení alkohol mali naozaj zložité, tak treba povedať, že na podobnom princípe budú povinne pracovať asistenčné systémy všetkých nových áut. „Aké budú v aute následné protiopatrenia na zabránenie nešťastia záleží aj od aktuálnej legislatívy tej ktorej krajiny. Ale isté je, že nové vozidlo, ktoré už tento systém má, je už technicky schopné v prípade podozrenia na alkohol samo sa odstaviť na kraji cesty a znemožniť šoférovi ďalšiu jazdu,“ dodáva topspeed.sk.