Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

DAJTE si veľký POZOR! Ak TOTO podceníte, môžete prísť o CELÝ majetok

Pri nedostatočne poistených bytových domoch môžete prísť o celý majetok. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Slovenské sídliská boli postavené ešte za čias hlbokého socializmu a väčšina z nich má viac ako 40 rokov. Aj preto sa v poslednom období vo veľkom diskutuje o ich technickom stave a bezpečnosti. No platí to aj na súčasné novostavby, bytové, rodinné alebo apartmánové domy.

 

Je mimoriadne dôležité, aby bol každý bytový dom poistený. Ako uvádza Združenie pre lepšiu správu bytových domov, mnohí obyvatelia si myslia, že ak takéto poistenie existuje, nemusia sa už o nič zaujímať, pretože v prípade nešťastia na bytovom dome sa poisťovňa postará o vyplatenie škodovej udalosti. “Má to však jeden háčik, a tým je, či je bytový dom poistený na jeho aktuálnu hodnotu. Na Slovenku je totiž drvivá väčšina bytových domov, žiaľ, podpoistená,” vyjadrilo sa Združenie pre lepšiu správu bytových domov. Najlepším riešením by mala byť poistná zmluva bytového domu poisteného na aktuálnu hodnotu, aby sa bytový dom vyhol podpoistenosti. “To znamená, že v prípade totálnej škody, by sa za danú poistnú sumu mal dať bytový dom postaviť odznova a vlastníci tak neprídu o svoj majetok,” konštatuje Združenie pre lepšiu správu bytových domov.

Podľa združenia, správne určiť poistné sumy na bytové domy by mal vedieť každý skúsený maklér alebo poisťovňa. “Pokiaľ sa daný maklér v danej problematike bytovej agendy aspoň trochu vyzná, tak podľa m2 plochy bytového domu vie približne vyrátať poistnú sumu bytového domu, aby v prípade totálnej škody na bytovom dome, poisťovňa uhradila plnú výšku poistného plnenia, ktorá je adekvátna k hodnote novej nehnuteľnosti,” zdôrazňuje Nina Sovič, výkonná riaditeľka Združenia pre lepšiu správu bytových domov. V praxi to ale vyzerá inak. Bytové domy sú, ako sme už spomínali, podpoistené.

 

Pri nedostatočne poistených bytových domoch môžete prísť o celý majetok. Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk

“Čo znamená, že pokiaľ by nastala podobná situácia, akou bola nešťastná udalosť v Prešove na Mukačevskej ulici, tak by takému bytovému domu poisťovňa vyplatila sumu, za ktorú by si vlastníci bytov nedokázali kúpiť nové byty, ani by nedokázali postaviť bytový dom podobný tomu, kde aktuálne bývajú. Pokiaľ by štát a občania v prípade poistnej udalosti v Prešove neprispeli poškodeným vlastníkom bytov vo verejných zbierkach, tak by vlastníci bytov skončili tak, že by si ledva za poistné plnenie z poisťovne kúpili garsónky,” zdôrazňuje Združenie pre lepšiu správu bytových domov.