Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ĎALŠIA OBROVSKÁ STRATA Zomrel známy slovenský REŽISÉR! Obdivovali ho mnohí ľudia: Jeho SMRŤ zasiahla rodinu aj kolegov

ZDROJ: zoznam.sk

SLOVENSKO – Pred pár dňami zasiahla divadelný svet smutná správa. 8. decembra vo veku 75 rokov náhle zomrel známy slovenský režisér a autor Pavel Uher.

Ako informuje portál 1.pluska, sk režisér a spisovateľ Pavel Uher vyštudoval bábkarskú réžiu a dramaturgiu v Prahe a bol režisérom v bábkových divadlách v Banskej Bystrici a Bratislave. V roku 1982 emigroval do Nemecka. Po návrate spolupracoval s Bábkovým divadlom v Košiciach, Komornou operou SND, kladnianskym divadlom Lampion, Divadlom Bavka v Užhorode, s Domom umenia pre deti Bibiana a s RTVS. Pôsobil aj ako pedagóg na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave a viedol vydavateľstvo divadelných textov Theatrum Mobile v Prahe.

Okrem toho písal knihy pre deti a odborné publikácie. “V týchto súvislostiach sa často ozýval z našej kultúrnej publicistiky a radi sme si ho pozývali aj za hosťa na rozhovor. Pretože bolo vždy zaujímavé a obohacujúce počúvať tohto profesionála, ktorý bol – a mimoriadne – láskavým človekom. Presne toto by ste zistili, aj keby ste ho pozorovali pri práci s hercami a ďalšími tvorcami v našich réžiách,” informuje Rádio Devín na sociálnej sieti.

Spoluprácu s ním si všetci pochvaľovali, venoval sa náročným pásmam, ale aj čítaniam na pokračovanie, fíčrom a rozhlasovým hrám. “My si ho budeme pamätať pre jeho vysoké kritériá, ktoré uplatňoval na seba, aj rýchlosť, s akou prichádzal na pomoc druhým,” uviedlo Rádio Devín. “Som veľmi zarmútená. Paľo bol môj mimoriadne kultivovaný a mnohými talentami obdarený kolega a kamarát, s ktorým sme si veľmi dobre rozumeli a podporovali sme sa najmä počas rokov v divadle. Nezabudnem na Paľa,” odkázala Katarína Revallová.

Posledná rozlúčka s Pavlom Uhrom bude v sobotu 16.12. o 14. hod. v Dome smútku vo Svite.

ZDROJ: Rádio Devín – RTVS