Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Ďalšia POHROMA pre domácnosti: Tento POPLATOK má ísť hore až o 114 percent!

Od budúceho roka by sa mal výrazne zvýšiť ďalší poplatok. Ilustračné. Zdroj: FB/Polícia SR

SLOVENSKO – Pre obce a mestá je jeden rok na zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadov pred skládkovaním málo a je to tiež finančne náročné. Včera to na tlačovej konferencii vyhlásili zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska. Ministerstvo životného prostredia SR žiadajú oddialiť termín účinnosti legislatívy až na rok 2027. Vyzývajú tiež na to, aby venovalo pozornosť stanoveniu stratégie, kam sa má odpadové hospodárstvo na Slovensku uberať.

 

„Od budúceho roka by mechanicko-biologická úprava mala byť realitou, čo výrazným spôsobom predraží cenu poplatku za odpad pre občana,” varuje predseda Združenia miest a obci Slovanka a primátor Partizánskeho Jozef Božik. Pre štvorčlennú rodinu by mala výška poplatku stúpnuť až o 114 percent.
“Na to, aby sme dokázali vybudovať jednotlivé linky, bude treba niekoľko stoviek miliónov eur. Súkromní dodávatelia, ale aj obce a mestá nie sú v stave zrealizovať projekty tak rýchlo,” uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Ako podotkol, je potrebné s ministerstvom rokovať o realizácii mechanicko-biologickej úpravy odpadu i o potencionálnej podpore zo strany štátu. Náklady sú podľa jeho slov obrovské. Primátori a starostovia považujú taktiež za nevyhnutné, aby sa určilo stanovisko štátu k správe komunálneho odpadu po roku 2035.

“Napríklad, či sa pustíme cestou obehového hospodárstva. To znamená, že podporíme centrá cirkulárnej ekonomiky, ktoré sú síce druhým najhorším spôsobom riešenia komunálneho odpadu, ale lepším, než ho ukladať do zeme,” priblížil primátor mesta Šaľa Jozef Belický.

Riešením by podľa neho mohli byť aj nové technológie a spôsoby spracovania komunálneho odpadu. Poukázal na podobnú situáciu, ktorá sa stala pred niekoľkými rokmi s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom. Aj v tomto prípade, ako tvrdí, musel byť termín oddelený, pretože chýbal strategický dokument a plán zo strany štátu v oblasti odpadového hospodárstva.

Ministerstvo životného prostredia reagovalo, že vníma požiadavky samospráv a je otvorené korektným a vecným rokovaniam so samosprávami vo veci riešenia odpadovej problematiky. V súčasnosti analyzuje situáciu, výsledky analýzy musia byť súčasťou rozhodnutia.

Pripomína, že o mechanicko-biologickej úprave odpadov sa diskutuje minimálne od roku 2008 a príslušná smernica je na svete od roku 1999. “Európska komisia začala v roku 2021 formálne oznámenie, takzvaný infringement, zavedenie úpravy sa napriek tomu už viackrát odkladalo. Naposledy bola účinnosť úpravy odpadov pred skládkovaním posunutá na 1. januára 2024. Pre ministerstvo je dôležité, aby sa diskusia vymanila z nešťastnej roviny,” uviedol envirorezort. Ako tvrdí, pomocou úpravy sa dá množstvo zvyškového odpadu výrazne znížiť.

Slovensko zaviedlo povinnosť mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku od 1. januára 2021. Následne sa účinnosť zákona posunula na začiatok budúceho roka. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti. K povinnosti má na envirorezorte vzniknúť pracovná skupina.