Regióny Bratislava Top

Ďalšie mesto vyhlásilo MIMORIADNU SITUÁCIU! MIGRANTOV je čoraz VIAC: TU pre nich stavajú nové STANY, vieme podrobnosti

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – V Bratislave platí už tretí deň mimoriadna situácia. Vyhlásil ju magistrát hlavného mesta. Dôvodom je vyššia koncentrácia migrantov v uliciach s deťmi.

Ako informuje portál noviny.sk, najkritickejšie je to v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde pribudli dva stany. V noci budú prioritne určené pre matky s deťmi.Ich počet ale nestačí, takže v nasledujúcich dňoch pribudnú ďalšie. O ďalšom postupe by dnes malo s hlavným mestom rokovať ministerstvo vnútra.

Situácia v súvislosti so zvýšeným pohybom migrantov na území hlavného mesta je v súčasnosti pod kontrolou. Ubezpečuje o tom bratislavská mestská polícia (MsP), ktorá pokračuje v priebežnom monitorovaní. Priestupky ani trestné činy, ktorých by sa migranti dopustili, zatiaľ nezaznamenala. Informuje o tom na sociálnej sieti. “Mestská polícia monitoruje migrujúcich ľudí prichádzajúcich do hlavného mesta a pomáha so zabezpečením materiálnej pomoci. V týchto chvíľach najmä pre matky s deťmi,” konštatuje.

Mestská polícia v rámci monitoringu a pomoci spolupracuje s útvarom krízového riadenia z bratislavského magistrátu. Zmapované má oblasti, v ktorých sa vyskytujú, ako aj ich počet vrátane detí. Spolu s hliadkami sú na mieste aj pracovníci z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, zástupcovia neziskových organizácii a ďalších neformálnych skupín, ktoré migrujúcim ľuďom pomáhajú. Na dianie dohliada polícia aj prostredníctvom kamerového systému.
Mestská polícia zároveň žiada obyvateľov, aby v tejto chvíli nenosili jedlo ani oblečenie. Ubezpečuje, že zásoby mesta sú v tejto chvíli dostačujúce a nie je potrebná pomoc od jednotlivcov. “Situáciu neustále monitorujeme a najzraniteľnejším osobám vieme poskytnúť s partnermi, napríklad Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, nocľah v teple,” deklaruje mestská polícia.

Ilustračná foto. ZDROJ: Ján Zemiar

Bratislavský magistrát vyhlásil od soboty (7. 10.) na území hlavného mesta mimoriadnu situáciu z dôvodu tranzitnej migrácie. Mestu to umožňuje operatívnejšie a efektívnejšie zvládanie poskytovania potrebnej pomoci. “Dôsledkom toho, že okolité štáty uzatvorili hranice, sa aj v hlavnom meste začínajú koncentrovať väčšie skupiny migrantov vrátane matiek s malými deťmi,” informovali z magistrátu.

Samospráva pri tranzitnej migrácii znova zachraňuje situáciu. Starosta bratislavských Vajnôr Michal Vlček to uviedol na sociálnej sieti. V týchto veciach by mal podľa neho konať v prvom rade štát, ktorý má k dispozícii neporovnateľne väčšie personálne, finančné, materiálne a logistické kapacity.

“Každý, kto sleduje, čo vo Vajnoroch za posledné mesiace robíme, musí vedieť, že sa snažíme pomáhať, na druhej strane aj upokojovať našich občanov, aby nemali zbytočný pocit strachu. Je to však situácia, ktorú nevyrieši samospráva, tá môže len pomôcť. V tomto by to mala byť iniciatíva na strane štátu. Dlhodobo a systémovo na to kapacity jednoducho nemáme,” skonštatoval starosta.

Podnety samospráv na štátne orgány týkajúce sa nelegálnej migrácie podľa neho zostávali dlho bez reakcie. Upozorňuje, že utečenci sú často matky s deťmi, ktoré tu po zatvorení hraníc susedných štátov uviazli. Noci v chladnom počasí musia často tráviť aj niekoľkomesačné bábätká a malé deti. “K prípadu podchladeného bábätka musela byť privolaná aj rýchla zdravotná pomoc,” dodal.

Aktuálne riešenie označil starosta za provizórne. Ministerstvo vnútra podľa neho prisľúbilo v stredu (11. 10.) začať stavať pred sídlom cudzineckej polície stanové mestečko.

Od novej vlády bez ohľadu na jej zloženie očakáva, že bude počúvať hlas samospráv, starostov a primátorov. Od kabinetu by chcel nielen pomoc, ale aj systémové riešenia. “Keď sa pozrieme na dnešný svet, vypätých situácií zjavne neubudne, ale práve naopak. Musíme byť pripravení na scenáre rôznych kríz a zvládnuť ich si bude vyžadovať hlavne úsilie od vlády,” skonštatoval Vlček.

V súvislosti s tranzitujúcimi cudzincami vyhlásila mimoriadnu situáciu aj Banská Bystrica. Rozhodol o tom dnes krízový štáb. Zároveň rozhodol, že s prichádzajúcim zimným obdobím im mesto poskytne pomoc v podobe vyhrievaného stanu na parkovisku Mičinská.
Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, aktuálne ide o pár desiatok migrujúcich osôb, ktoré sa zdržiavajú krátkodobo a po vybavení príslušných dokladov mesto opúšťajú. Samospráva v súčinnosti s mestskou políciou situáciu s pohybom migrantov, predovšetkým z krajín tretieho sveta, kde prebieha vojnový konflikt, od začiatku monitoruje. Aj na podnet obyvateľov zabezpečili v uplynulých mesiacoch v blízkosti cudzineckej polície na Sládkovičovej ulici toalety, trojnožky na odpad, ako aj vrecia, ktoré migrujúcim rozdávajú príslušníci mestskej polície.
“Podľa informácií cudzineckej polície počet migrujúcich rapídne klesol aj v Banskej Bystrici. Napriek tomu, s prichádzajúcim nepriaznivým počasím pre nich mesto v spolupráci s hasičmi, okresným úradom, mestskou políciou a Slovenským Červeným krížom osadí dočasný stan na parkovisku Mičinská s niekoľkými lôžkami a vyhrievaním, v ktorom budú môcť počkať na odvoz do krajín západnej Európy,” konštatovala Marhefková.

Ilustračná foto. ZDROJ: FB/Polícia SR

Podľa primátora Ján Noska im podobne ako počas pandémie či utečeneckej krízy aj teraz chýbajú potrebné informácie z ústredných orgánov štátnej správy. “Nevieme, ako sa bude situácia s tranzitujúcimi migrantmi ďalej vyvíjať, ani ako v takomto prípade postupovať. Preto som zvolal krízový štáb mesta, aby sme sa so zúčastnenými inštitúciami dohodli na spoločných krokoch a prijali nevyhnutné opatrenia. Medzi migrujúcimi sú aj matky s deťmi, preto im chceme vytvoriť adekvátne podmienky aspoň na prečkanie a zohriatie sa,” zdôraznil Nosko.

Mesto svoje kroky koordinuje aj s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Banskej Bystrici a oddelením cudzineckej polície.