Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ĎALŠIE PRVENSTVO Zatvorené reštaurácie na Slovensku sú v Európe raritou

Na Slovensko je zatvorené takmer všetko. Najmä školy a reštaurácie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Situácia v gastro sekrore na Slovensku už nie je kritická, už je neriešiteľná a existenčná. Aj to tvrdí Iniciatíva Zachráňme gastro. Ak totiž niekto v maximálnej miere doplatil na protipandemické opatrenia tak sú to reštauáracie, hoteliéri, ich zamestannci, majitelia, rodiny. 

 

Ako informuje Iniciatíva Zachráňme gastro V Európe iba Slovensko má celonárodný 24 hodinový zákaz konzumácie v reštauráciách. Alokovaná vládna pomoc gastrosektoru je pritom nedočerpateľná. Pripravovaná vlna pomoci je ešte horšia, diskriminuje ľudí v gastre podľa veľkosti ich prevádzok. Zachráňme gastro! vidí riešenie hlavne v nižšej DPH, alebo v žalobách na Európsky súd na ľudské práva. Popri aspoň čiastočne otvorených školách, obchodoch a hoteloch ostávajú slovenské reštaurácie ako jediné v Európe, bez aspoň protipandemickými opatreniami obmedzenej, možnosti usadiť hosťa. Iná takáto krajina na našom kontinente a zrejme ani vo svete nie je. Ak ostanú reštaurácie zatvorené do konca decembra budú mať na konte od začiatku pandémie 344 dní bez prevádzky (2021: 180 dní). Pri kluboch je toto číslo až 396 dní (2021: 190 dní)!

Pomoc reštauráciám, ktoré sú zatvorené bez toho, aby ich majitelia a zamestnanci vedeli,  čo s nimi bude ďalej, je veľmi zlá a extrémne pomalá. Je signifikantné, že kvôli zlým podmienkam sa sumy alokované ministerstvom hospodárstva a dopravy nedajú dočerpať. Oproti prvej a druhej vlne neprišlo k zlepšeniu v ničom. No za to prišlo k nespravodlivej diskriminácii ďalších stoviek reštaurácií, ktoré sa k pomoci oproti svojim šťastnejším kolegom nedostanú vôbec, alebo len s extrémnym oneskorením. V tejto situácii je jediným normálnym systémovým a spravodlivým riešením okamžité výrazne zníženie DPH pre reštauračné služby. Od tohto momentu nebudeme chcieť od štátu, ak budeme môcť byť aspoň čiastočne otvorení, nič, tvrdí Ján Laš z Iniciatíva Zachráňme gastro a dodáva.

 

Reštaurácie sa obávajú zatvárania.
Totálny prepad cestovného ruchu na Slovensku. Zdroj: TASR

Pomoc z ministerstva práce

  • Pri zamestnancoch na prekážkach musia zatvorení zamestnávatelia doplácať minimálne 300 euro mesačne na zamestnanca, ktorý sedí doma
  • Pri plánovanom „obnovení“ pomoci s poklesom tržieb prišlo k významnému obmedzeniu na žiadateľov s počtom zamestnancov do 50. Takto vypadáva z možnosti žiadať o pomoc podstatná časť gastrokesektoru. 50 zamestnancov má väčšia reštaurácia, alebo dve stredné. Pomoc je pritom určená zamestnancom, a tí by mali mať pred zákonom rovnaké postavenie.

Pomoc s nájomným z ministerstva hospodárstva – súčasť schémy de minimis

  • Oproti prvej vlne neprišlo k zlepšeniu, podmienkou je stále komplikovaná súčinnosť prenajímateľa, nevzťahuje sa na náklady prenajímateľov, ktoré sú fakturované s nájomným a nie je možné ich neplatiť (SBS, marketing (!), upratovanie), hoci je prevádzka zatvorená
  • Navyše kvôli obmedzeniu de minimis o túto pomoc nebudú môcť žiadať tisícky zamestnancov reštaurácií, ktoré už vyčerpali limit

Pomoc z ministerstva dopravy

  • Prichádza s oneskorením a veľká schéma, nie len že nie je vypísaná, no existujú „bezproblémoví“ schválení žiadatelia, ktorí nemajú na účte prostriedky z marca 2020!  Veľká schéma tiež obsahuje „spriemerovávanie“ tržieb aj s mesiacmi bez obmedzení, čo úplne nezmyselne nedovolí čerpať túto pomoc mnohým žiadateľom
  • Navyše kvôli obmedzeniu de minimis o túto pomoc nebudú môcť žiadať stovky reštaurácií, ktoré už vyčerpali limit 200 000 euro.

DPH

  • Napriek deklarovanej podpore celého politického spektra a základnom akceptovaní ministrom financií vyslovených podmienok rozhodujúcimi hráčmi z gastrosektora, vládna koalície túto tému opustila, a neexistuje časový harmonogram ani rokovania, ktoré by túto kľúčovú stránku zotavenia gastrosektoru riešili a pripravovali do praxe.

 

Totálny prepad cestovného ruchu na Slovensku. Zdroj: TASR

Nerozumieme, prečo nás chcú silou mocou politici neustále zrážať na kolená. Pochopili by sme obmedzenia časové, dočasné, jasne ohraničené zatvorenie nočných klubov, rozdelenie stolov, OTP, OP či iné režimy. Chápeme kontroly, rešpektujeme všetky výkazy, vieme, že peniaze nerastú na strome, no je absurdné, že v druhom roku pandémie sa politici v ničom nezlepšili. Pred kamerami sľubujú, no výsledky ich pomoci sú žalostné. Je nám to veľmi ľúto, iné krajiny svoj si svoj hospitality sektor opatrujú a starajú sa oň. My sme jediní 100 % zatvorení, a stále menej a menej z nás dočiahne aj na tú drobnú výpomoc. Každý jeden deň takéhoto vládneho gastronepomáhania vyháňa od nás schopných ľudí preč do inej práce alebo zahraničia. Ak sa nám nepomôže hneď skrachujú naozaj stovky doterajších platiteľov daní a zamestnávateľov. Je to vláde naozaj jedno? V každom prípade podľa našich právnikov ide o diskrimináciu,” konštatuje Laš.