DEFINITÍVNY VERDIKT pre starostu Dolného Chotára! Za vraždy spolu so synom dostali 25 rokov väzenia

BRATISLAVA – Najvyšší súd dnes potvrdil trest odňatia slobody vo výmere 25 rokov pre bývalého starostu obce Dolný Chotár Františka Doru a jeho syna Františka Doru mladšieho. Senát Najvyššieho súdu bývalého starostu odsúdil za zločin založenia a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin vraždy účastníctvom, obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy účastníctvom a podvod spolupáchateľstvom. 

 

Starostov syn František Dora mladší bol odsúdený za podvod spolupáchateľstvom a obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy účastníctvom. Súd taktiež potvrdil trest odňatia slobody vo výmere 25 rokov pre ďalšieho odsúdeného Ladislava Alföldiho a Rolandovi Szamaranskému vymeral 18 rokov. Zároveň sudca vyhovel odvolaniu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a zrušil rozsudok prvého stupňa v jeho oslobodzujúcej časti. Dora starší, ktorý mal na nohe monitorovací náramok, na pondelkové verejné zasadnutie neprišiel. Účasti sa vzdal pre zdravotný stav. V piatok popoludní probačný úradník doručil súdu správu o hospitalizácii obžalovaného. V sobotu bol v sprievode príslušníkov NAKA z nemocnice prepustený.

František Dora je spolu so svojím synom Dorom mladším, Ladislavom Alföldim a Rolandom Szamaranským odsúdený za viaceré vraždy, podvody, drogovú trestnú činnosť, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Špecializovaný trestný súd Doru v decembri minulého roka odsúdil na 25 rokov nepodmienečne, Najvyšší súd v pondelok rozsudok potvrdil.
Vraždy si mal objednávať samotný Dora ako spôsob umlčania takzvaných bielych koní. Niektoré z vrážd boli vykonané tak, že zastavili svoje obete pod zámienkou policajnej kontroly. V policajnom prestrojení ich presunuli do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Ich postup bol podľa viacerých svedectiev taký, že obeti dali na ruky putá, niekoľko hodín ju strážili a potom presunuli na miesto s vykopaným hrobom. Tam svoju obeť zavraždili zaškrtením. Za takýto skutok mali inkasovať členovia skupiny tri milióny slovenských korún s tým, že sa jedna z týchto vrážd mala stať medzi rokmi 2003 a 2004. “Keď už biely kôň nebol potrebný, bolo ho treba zlikvidovať,”  vypovedal na jednom z pojednávaní bývalý člen zločineckej skupiny sátorovcov, Juraj Bugár.
František Dora mladší

František Dora mladší. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Obete krvavého besnenia mafiánskeho gangu hľadajú v malej dedine s názvom Dolný Chotár elitní vyšetrovatelia NAKA dodnes. Oboch Dorovcov elitní vyšetrovatelia NAKA zadržali súčasne ešte v roku 2019. Starostu a Alföldiho špecializovaný trestný súd odsúdil na 25 rokov za vraždy bielych koní.

Viac o téme: biele kone, František Dora, Ladislav Alföldi, mafia, NaKA, sátorovci, trest, väzenie, verdikt, vraždy

Súvisiace články