DESIVÉ VIDEO Bratislavský DOM HRÔZY rieši polícia

BRATISLAVA – Bratislavský Ružinov podal trestné oznámenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia v prípade „domu hrôzy“ na Záhradníckej ulici. Schátraná budova sa nachádza blízko Trhoviska Miletičova, je dlhodobo v zlom stave a opadávajúca omietka ohrozuje okoloidúcich. Prípad už rieši policajný vyšetrovateľ. Mestská časť sa zároveň obrátila aj na exekútorský úrad.

 

„Ružinov už v minulosti viackrát vyzval majiteľa na nápravu, ale ten ani nepreberal poštu. Preto sme sa rozhodli viacej nečakať a podali sme trestné oznámenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren, ktorý na sociálnej sieti zverejnil video zachytávajúce padajúcu omietku z domu na zastávku MHD.

Mestská časť sa okrem toho obrátila aj na exekútorský úrad so žiadosťou o nútený výkon nápravy. „Čiže, ak to majiteľ sám neopraví, tak exekútor má právo vymáhať to od neho, respektíve opraviť to, a potom od neho vymáhať náklady,“ priblížil Chren. Verí, že po týchto krokoch majiteľ tomu nápravu vykoná.

Podľa starostu je tento dom typickým prípadom problémových reštituovaných domov s nájomníkmi. Reštituenti získali domy, v ktorých ale bývajú nájomníci za štátom regulované, takmer symbolické, nájomné. Mesto má povinnosť poskytnúť im náhradné byty, ktoré ale nemá, hoci štát na ich výstavbu čiastočne prispieva. Majitelia domov teda z nízkeho nájomného peniaze na ich opravu nemajú. Nájomníci zasa bývajú lacno, ale podľa starostu v strašných podmienkach, pričom takéto domy často ohrozujú aj druhých.

„Ani tento fakt, že ide o reštituovaný dom s nájomníkmi s regulovaným nájomným, však majiteľa nezbavuje zodpovednosti za ohrozenie života a zdravia okoloidúcich,“ píše Chren na sociálnej sieti. Poukazuje tiež na to, že rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným mu dopláca mesto, čiže príjem z neho stále má.

Viac o téme: Bratislava, budova, dom, katastrofa, Martin Chren, mestská časť, MHD, ohrozenie, omietka, polícia, prípad, Ružinov, starosta, trestný čin, Záhradnícka ulica, zastávka

Súvisiace články