Regióny Bratislava

Detskí pacienti si vychutnajú štedrú večeru a dostanú darčeky

vecera, stromcek, vianoce
Ilustračná foto. Zdroj: archív redakcie

BRATISLAVA – Detskí pacienti si na Štedrý deň v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) vychutnajú štedrú večeru a dostanú darčeky. Nemocnica dokáže v prípade potreby zabezpečiť duchovné služby. Pre TASR to uviedla hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

 

“Náš personál v nemocnici každý rok robí pre pacientov všetko, čo môže a čo mu daná situácia umožňuje, napríklad sestričky sa na večeru slávnostne oblečú, pripravia deťom darčeky, posedia si s nimi a podobne,” priblížila. Atmosféra sa podľa hovorkyne líši podľa možností jednotlivých kliník aj zdravotného stavu detí. “Napríklad na klinike detskej hematológie a onkológie je atmosféra takmer rodinná, počas večere je spolu širšia rodina. Sviatočný večer trávia tak, ako je komu príjemnejšie – rodina na izbe alebo sa navečerajú spoločne v jedálni,” ozrejmila.

Pacienti a personál si v rámci vianočnej večere pochutnajú na zemiakovom šaláte a vyprážanom rybom filé. Jej súčasťou budú aj oblátky, med, ovocie či džús. “Pri prísnejších diétach podávame pečené rybie filé, zemiakovú kašu s maslom. Špecifické diéty podávame podľa stanoveného rozpisu povolených druhov potravín a denne ich pripravujeme niekoľko desiatok pre pacientov, ktorí ich majú zo zdravotných dôvodov indikované,” doplnila Kamenická.

Poukázala, že už celé adventné obdobie má v NÚDCH príjemnú atmosféru. “Vyzdobuje sa nemocnica a jednotlivé kliniky, deti s učiteľkami a vychovávateľkami pripravujú vianočné ozdoby, darčeky. Pripravuje sa program pre deti, organizujú návštevy, prichádzajú dobrovoľníci,” dodala.