Regióny Bratislava Domáce

Devín chce byť dlžný Tkáčovi z J&T. Mesto o ničom nevie

Patrik Tkáč, zakladajúci partner J&T , Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

BRATISLAVA– Finančník Patrik Tkáč chce pomôcť bratislavskej mestskej časti Devín dostať sa z nútenej správy, v ktorej je od roku 2005. Devínska samospráva už s finančníkom o tejto možnosti rokovala. Obe strany to potvrdili TASR s tým, že rokovania nie sú ukončené a na stole ešte nie je finálny návrh dohody.

Celkový záväzok Devína voči veriteľom bol ku koncu roka 2016 vo výške 10,6 milióna eur. Rokovaniami s veriteľmi počas minulého roka však dosiahla samospráva prísľub, že pri splatení 6,75 milióna eur by boli všetky jej záväzky vynulované a nútená správa by mohla byť ukončená. Devín však toľko peňazí nemá, preto sa musí spoliehať na pomoc niekoho iného.

Tkáč, ktorý žije v Devíne, tvrdí, že jeho možnosti pomôcť komunite sú o niečo väčšie a tak ich chce v prospech mestskej časti aj využiť. “Na druhej strane verím, že nikto neočakáva, že dnes sám vyplatím dlh Devína vo výške vyše 10 miliónov eur,” povedal Tkáč pre TASR. Z prvých rokovaní so zástupcami samosprávy vyplynula podľa neho predbežná dohoda, ako ďalej postupovať. Či tento návrh bude úspešný, závisí od viacerých faktorov. “Bude potrebné hovoriť s veriteľmi o hľadaní kompromisu. Dôležitá bude tiež súčinnosť štátu, ktorý by mal umožniť rozloženie záväzkov Devína do splátok. Dnes sme len na začiatku procesu,” podotkol finančník.

Starostka Devína Ľubica Kolková, ktorá chce svoj post obhájiť aj v novembrových komunálnych voľbách, pre TASR uviedla, že mestskej časti by pomohlo, ak by Tkáč zaplatil dlhy samosprávy vo výške zhruba päť miliónov eur. Hoci by Devínu viaceré staré dlhy zanikli, vznikol by mu nový dlh voči finančníkovi. “Pri tom preliatí dlhu by však nastali podmienky, v ktorých by sme zo zákona nemuseli mať vyhlásenú nútenú správu. Bol by to záväzok v rámci nového zmluvného vzťahu, s novým veriteľom a ten by sme vedeli aj reálne splácať,” deklaruje starostka. Mestská časť podľa nej veľa možností, ako sa zbaviť nútenej správy nemá.

Devín žiadal o pomoc tento rok aj hlavné mesto, na ktoré v roku 2014 prešiel legislatívnou zmenou výkon nútenej správy z ministerstva financií. Magistrát však uviedol, že riešenie tejto otázky je veľmi komplikované, či už po stránke finančnej legislatívy, ako aj v rovine dohody na úrovni mesta. O tom, že mestská časť rokuje s Tkáčom, mesto nevedelo. “Hlavné mesto by ocenilo, keby ako zákonný nútený správca, takéto informácie nemalo z médií,” uviedla pre TASR hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Zadlžovanie Devína sa začalo v roku 1996, keď sa vytvorila skupina, ktorá chcela pod hlavičkou mestskej časti vyvíjať realitnú a developerskú činnosť.