Regióny Bratislava

Devínska Nová Ves bude v roku 2021 hospodáriť s vyše 21 miliónmi

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Bratislavská Devínska Nová Ves bude na budúci rok hospodáriť s rozpočtom 21.310.444 eur. Rozhodli o tom poslanci na decembrovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva (MsZ), keď schválili rozpočet mestskej časti na rok 2021. Samospráva tak bude od januára fungovať v “normálnom” režime a nie v rozpočtovom provizóriu.

 

“Som veľmi rád, že sa podarilo schváliť tento rozpočet v takej podobe, ako sme ho predložili. Rozpočet zahŕňa dôležité investície pre život obyvateľov Devínskej Novej Vsi a je preto dôležité, aby sme vďaka schválenému rozpočtu mohli na nich ihneď pracovať,” uviedol pre TASR devínskonovoveský starosta Dárius Krajčír. Za najväčšiu výzvu považuje šéf miestnej samosprávy okrem zvládnutia pandémie nového koronavírusu a jej dôsledkov aj úspešné ukončenie viacerých dôležitých a nevyhnutných projektov. Týka sa to napríklad rozšírenia kapacít základnej školy na ulici Ivana Bukovčana formou prístavby a nadstavby, náklady na investíciu sa odhadujú na milión eur. Za dôležité považuje mestská časť aj začiatok prác na rekonštrukcii terasy Milana Marečka, dokončenie rekonštrukcie vodnej nádrže (rybníka) vo výške 400 000 eur či rekonštrukciu klubu dôchodcov za 430 000 eur.

“Čaká nás nevyhnutné riešenie dopravy na križovatke Eisnerova pred železničných viaduktom, rozvoj cyklotrás a v neposlednom rade pokračovanie v úsilí vybudovania nového centrálneho námestia v Devínskej Novej Vsi,” priblížil Krajčír. V rámci kapitálových výdavkov sa počíta napríklad aj s rekonštrukciou miestnej knižnice, na ktorú je alokovaných 60 000 eur.  Na otázku, či sú potrebné v niektorých rozpočtových kapitolách výraznejšie škrty a pôjde na ne výrazne menej financií ako tento rok, starosta poznamenal, že v roku 2020 spôsobila pandémia zníženie príjmu, najmä v jednotlivých položkách daňových príjmov, ako je napríklad položka výnos dane príjmov z fyzických osôb poukázaný územnej samospráve. “V roku 2021 sa preto počíta s približne desaťpercentným znížením týchto príjmov. Na druhej strane sa však očakáva zvýšenie príjmu na položke dane za špecifické služby, položka dane za rozvoj, ktoré sa týkajú rozrastajúcej sa lokality Bory,” doplnil Krajčír.