Regióny Bratislava

Dobrá správa. Pezinčania majú zvýšený záujem o triedenie kuchynského odpadu

nádoby, kuchynský odpad, separovanie
V Pezinku zaznamenali zvýšený záujem o triedenie kuchynského odpadu. ZDROJ: TASR/Erika Ďurčová

PEZINOK – Mesto Pezinok zaznamenalo zvýšený záujem o triedenie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO). Pezinčania vlani vytriedili 357,8 tony. BRKO sa v domácnostiach ukladá do špeciálnych kompostovateľných vreciek umiestnených v košíku na to určenom. Tie si môžu obyvatelia bezplatne vyzdvihnúť v klientskom centre v budove mestského úradu. Mesto o tom informovalo na svojom webe.

 

BRKO, ktorý vzniká pri príprave jedla a varení, tvoril v Pezinku pred separovaním 40 až 60 percent komunálneho odpadu končiaceho na skládke. Prvý zber sa konal v marci 2021, pričom do konca roka vytriedili obyvatelia 336,8 tony BRKO. Za rok 2022 vyzbierali 337,7 tony a v minulom roku 357,8 tony. BRKO z mesta odvážajú do bioplynovej stanice v Budči, kde ho zhodnocujú do podoby elektrickej energie, tepla a digestátu.

“Biologicky rozložiteľný odpad sa dá využiť ako ďalšia surovina v prospech životného prostredia – kompost, bioplyn a iné. Je v záujme nás všetkých zmenšiť podiel bioodpadu v komunálnom odpade, pretože odpad na skládke rastie a treba zaň zbytočne platiť,” uviedla referentka životného prostredia mesta Pezinok Jana Guštafiková.

Separovanie má podľa mesta ekologický i ekonomický význam. “Správnym triedením BRKO a jeho následným spracovaním ušetríme finančné prostriedky a zároveň dáme bioodpadu druhú šancu v podobe premeny na elektrickú energiu alebo biopalivo,” priblížilo mesto.