Regióny Bratislava Top

Ceny nehnuteľností konečne začali klesať: Má to však háčik! Ušetríte na nich iba v TÝCHTO okresoch 

Kristína Tarjanyiová, vražda, Vladimír Tesář
Ilustračná foto. Zdroj: zregiony.sk BP

BRATISLAVA – Ceny nehnuteľností za posledné obdobie rapídne stúpli. Ešte minulý rok ste si mohli kúpiť byt až o 32,2% lacnejšie než v súčasnosti. Posledné údaje však prinášajú miernu nádej. V niektorých okresoch totiž za posledné dva mesiace ceny nehnuteľností klesli.

 

Ceny nehnuteľností na Slovensku za posledný rok rapídne vzrástli. Podľa Realitnej únie “rast za posledný rok (máj 2022 vs máj 2021) predstavuje 31,1 %, za rok 2022 13,6 %.V najlikvidnejšom segmente, pri starších trojizbových bytov, majú za sebou dvojciferný percentuálny rast v tomto roku už Prešov, Žilina, Trnava, Nitra a Trenčín. Jednociferný rast vidíme v Košiciach, B. Bystrici a Bratislave.”

Nárastu pritom nie je ani zďaleka koniec. V júni 2022 totiž v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v krajských mestách sa zvýšili ceny bytov o 0,9%. Hodnota realitného barometra sa tak vyšplhala ba 2839eur/m2. Hoci ceny neustále rastú, nejedná sa však o všetky okresy. Realitná únia totiž zaznamenala už druhý mesiac zníženie cien v niektorých okresoch.

“Hoci celý trh stále rastie, v jeho najlikvidnejšom trhovom segmente, pri starších trojizbových bytoch, klesali ceny už druhý mesiac za sebou v troch krajských mestách,” poznamenali na webe. Konkrétne sa hodnota starších trojizbových bytov znížila na východe, a to v Prešove a v Košiciach. Zníženie však zaznamenali aj v Žiline. Netešte sa ale priskoro. Ako totiž dodali odborníci “na akékoľvek závery je ešte zavčasu, rastový trend pre celý trh však zostane zrejme nejaký čas ešte zachovaný.”

Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel

V súčasnosti si môžete kúpiť starší trojizbový byt v krajskom meste za menej ako 150 tisíc eur už len v Nitre, Prešove a Trenčíne. Ešte pred dvoma rokmi by ste pritom takú sumu zaplatili za rovnaký byt v hlavnom meste, avšak v okrajovej časti. Ako však uvádza Realitná únia “tam sa dnes bez doplatku môžu sťahovať len Košičania. Za cenu staršieho 3-izbového bytu vo východoslovenskej metropole si môžu kúpiť takéto bývanie v Podunajských Biskupiciach alebo Vrakuni.”

Cenové rebríčky (eur/m2) v najlikvidnejšom segmente realitného trhu – staršie trojizbové byty (predaj) 

Ceny nehnuteľností
Ceny nehnuteľností. (Zdroj: realitnaunia.sk)
Ceny nehnuteľností
Ceny nehnuteľností. (Zdroj: realitnaunia.sk)