Regióny Bratislava

Dôležité! Polícia od pondelka do konca septembra zatvára pracoviská cudzineckej polície

Pracoviská cudzineckej polície budú od pondelka zatvorené. ZDROJ: TASR/S. Písecký

BRATISLAVA – Polícia od pondelka 11. septembra až do 30. septembra zatvára stránkové pracoviská všetkých oddelení cudzineckej polície. Dôvodom je nutnosť plnenia úloh súvisiacich s enormným nárastom nelegálnej migrácie na území Slovenskej republiky. Niektoré skupiny cudzincov však budú vybavovať naďalej. Požiadať možno aj o udelenie výnimky na podanie žiadosti. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

 

Medzi skupinami cudzincov, ktoré polícia vybaví aj v septembri, sú študenti, ktorí nastupujú do prvého ročníka stredných alebo vysokých škôl a už sú objednaní prostredníctvom rezervačného systému. Ďalej sú to žiadatelia o národné víza v záujme SR, ktorí už sú objednaní prostredníctvom rezervačného systému, a žiadatelia o dočasné útočisko na území SR.

“Všetci ostatní cudzinci, ktorí už sú objednaní prostredníctvom rezervačného systému a existujú u nich dôvody osobitného zreteľa, keď bude nevyhnutné podať žiadosť o pobyt alebo o nový doklad o pobyte, môžu emailom požiadať príslušné riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície o udelenie výnimky na podanie žiadosti. Inak sa budú musieť znovu objednať cez online rezervačný systém na nové termíny,” vysvetlila hovorkyňa. Pôvodné termíny si netreba rušiť, stane sa tak automaticky.

Polícia tiež upozornila, že prípadné uplynutie platnosti pobytu počas plánovaného uzavretia oddelení cudzineckej polície nie je dôvodom na obavy, pretože podľa zákona o pobyte cudzincov sa platnosť pobytu automaticky predlžuje až do uplynutia dvoch mesiacov od odvolania mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny.

“Ak nedôjde k poklesu nelegálnej migrácie po 30. septembri 2023, budeme verejnosť včas informovať o ďalších opatreniach,” dodala Bárdyová.