Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Dôležitá informácia. Daň z nehnuteľnosti už môžete zaplatiť aj digitálnou formou online

Daň z nehnuteľností bude možné zaplatiť aj online. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Daňovníci vlastniaci v Bratislave nehnuteľnosť budú môcť tento rok zaplatiť daň z nehnuteľností aj formou digitálnej platby. Vyplniť musia predtým registračný formulár na webe platbadane.bratislava.sk. Registrácia bude možná do 3. apríla. Informovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

 

Následne, od polovice apríla, dostanú zaregistrovaní daňovníci platobný mail so všetkými potrebnými informáciami o platbe. “Cieľom mesta je prinášať viac elektronických služieb, ktoré uľahčia vybavovanie žiadostí a ušetria čas obyvateľom aj zamestnancom úradu,” uviedla Schmucková. Všetci daňovníci, ktorí využijú online platbu na zaplatenie dane z nehnuteľností, v priebehu mája a júna dostanú aj fyzické rozhodnutie o dani z nehnuteľností. “Vyplýva to zo súčasnej legislatívy, na základe ktorej mesto Bratislava ako správca dane musí doručovať rozhodnutie o vyrubení dane z nehnuteľností aj do vlastných rúk,” podotkla hovorkyňa.

Pri využití digitálnej platby však nie je nič potrebné opätovne uhrádzať. “Zamedziť posielaniu rozhodnutí Bratislava aktuálne nemôže. V prípade pozitívnej spätnej väzby od daňovníkov je však mesto pripravené iniciovať úpravu platných zákonov,” poznamenala Schmucková. Povinnosť platby dane z nehnuteľností majú fyzické a právnické osoby, ktoré minulý rok predali, darovali, či dostali do daru nehnuteľnosti. Taktiež tí, ktorí skolaudovali rozostavanú nehnuteľnosť.