Regióny Bratislava

Dopravné obmedzenia sa dotknú aj OLO, odpad bude odvážať skôr. Magistrát vytvoril horúcu linku

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Rozsiahle dopravné obmedzenia v Bratislave, ktoré nastanú od piatka (15. 2.), sa dotknú aj odvozu odpadu v hlavnom meste. Mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) preto prijme viaceré opatrenia, napríklad začne odpad odvážať o dve hodiny skôr, a to už od 4. h ráno. Tento posun umožní zberným vozidlám OLO realizovať minimálne prvý odvoz odpadu do začiatku rannej dopravnej špičky. TASR o tom informovala hovorkyňa firmy Beáta Humeniková. Magistrát pre obmedzenia zavádza aj horúcu linku. Chcú tak zabrániť preťaženiemu linky 158. 

 

V rámci dopravných obmedzení bude na pol roka kompletne uzavretá ulica Mlynské nivy a niektoré zjazdy z Prístavného mosta smerom na Prístavnú ulicu a Slovnaft, a teda aj do spaľovne odpadu vo Vlčom hrdle a na triediacu linku. “Odvoz odpadu v Bratislave zabezpečuje 56 zberných vozidiel. Dopravné obmedzenia budú predstavovať minimálne 1,5- – až dvojhodinové zdržanie denne pre každé vozidlo, čo by spôsobilo nevykonanie odvozov odpadu podľa harmonogramu. OLO preto po dohode s hlavným mestom od piatka 15. februára až do odvolania prijme opatrenia,” spresnila pre TASR Humeniková.

Mestská firma napríklad zmení časový harmonogram väčšiny odvozov zmesového komunálneho aj triedeného odpadu v Bratislave. Predpokladaný posun vo výjazde zberných vozidiel je plánovaný zo 6. na 4. h ráno. “V praxi to znamená, že spoločnosť OLO začne vykonávať odvoz odpadu v hlavnom meste už o 4. h ráno,” podotkla hovorkyňa. Správcov nehnuteľností a majiteľov rodinných domov OLO žiada o sprístupnenie zberných nádob vždy deň pred plánovaným vykonaním odvozu. V súvislosti s uzavretím časti ulice Mlynské nivy, budú vozidlá spoločnosti OLO oprávnené využívať Páričkovu ulicu, čo im umožní obslúženie problematickej lokality 500 bytov, s výnimkou časti ulíc Revúcka a Pavlovova.

Firma OLO zmenila harmonogram odvozu odpadu. Dôvodom sú dopravné obmedzenia v Bratislave. Zdroj: OLO.sk

“Tam bude odvoz odpadu vykonávaný z dočasne posunutých stanovíšť zberných nádob do tesnej blízkosti Páričkovej ulice,” spresnila Humeniková. Prevádzka zberného dvora OLO na Starej Ivanskej ceste 2 bude bez zmeny. Zberný dvor bude otvorený od pondelka do soboty od 8. do 18. h. V nedeľu a sviatky bude zberný dvor zatvorený. Všetky ďalšie služby, ktoré spoločnosť OLO poskytuje obyvateľom Bratislavy, ako OLO taxi – mobilný zberný dvor, prenájom veľkokapacitných kontajnerov, odber a dodanie nádob, zákaznícke centrum, budú poskytované bez zmien a obmedzení. V prípade akéhokoľvek podnetu súvisiaceho s odvozom odpadu v hlavnom meste sa obyvatelia môžu obrátiť na zákaznícke centrum OLO telefonicky na čísle 02/50 110 111, e-mailom na zakazka@olo.sk alebo osobne na adrese Ivanská cesta 22, Bratislava.

Bratislava zriadila pre rozsiahle dopravné obmedzenia horúcu linku, ktorej číslo bude 0800 24 2000 a prostredníctvom nej môže verejnosť hlásiť problémy v doprave, ale klásť aj otázky v súvislosti s dopravnými riešeniami. Číslo linky pre TASR potvrdil hovorca hlavného mesta Peter Bubla. Ľudia budú môcť sledovať dopravnú situáciu vďaka 15 kamerám v teréne aj online.

Zavedením horúcej linky od pondelka (18. 2.) od 6.00 h chcú kompetentní zabrániť tomu, aby sa preťažilo tiesňové číslo polície 158. Primátor Bratislavy Matúš Vallo v stredu upozornil na to, že táto linka nenahrádza tiesňové čísla 158, 155, 150 či 112 a jej operátori nevydávajú príkazy na tiesňové výjazdy záchranných a bezpečnostných zložiek.

Vallo chce zavedením horúcej linky zabrániť preťaženiu linky 158. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

“Linka bude v priamom kontakte s operačným strediskom, ktoré mesto zriadilo v spolupráci s ministerstvom vnútra, a jej zmyslom je poskytnúť verejnosti komplexné a aj operatívne informácie o dopravnej situácii v Bratislave, vyvolanej rozsiahlymi stavbami v našom meste,” spresnil Vallo na sociálnej sieti.

“Na dodržiavanie zákazu jazdy v bus pruhoch bude polícia vo zvýšenej miere využívať objektívnu zodpovednosť, aby nedochádzalo k blokovaniu jazdy MHD. Zároveň budú prítomné policajné hliadky na všetkých dôležitých križovatkách v tomto území,” spresnil na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo. Polícia podľa jeho slov požiada všetky veľké špedičné a prepravné firmy, aby svoju nákladnú dopravu do a z Bratislavy realizovali hlavne v noci, mimo dopravnej špičky. “Verejne dostupný bude stream z 15 kamier, aby sa každý dochádzajúci do Bratislavy vedel vopred zariadiť a plánoval si svoju cestu nielen podľa informácií z navigácií, ale aj reálnym pohľadom na cestu, ktorú si zvolil za cieľ,” podotkol bratislavský primátor.

Mesto sa pripravuje na dopravné obmedzenia zabezpečením záchytných parkovísk na Zlatých pieskoch, pri cintoríne Vrakuňa či na Baltskej ulici. Na križovatke Uzbecká – Vrakunská nainštalujú inteligentné semafory, ktoré budú prednostne púšťať MHD. Na niektorých križovatkách chce mesto umiestniť aj krátke bus pruhy. Na Gagarinovej, ktorá bude počas dopravných obmedzení jedna z najvyťaženejších ulíc, budú bus pruhy. Bratislava sa snaží presvedčiť vodičov, aby počas dopravných uzáver využili MHD. Od 18. februára až do konca marca bude aj preto na linkách 201, 202, 212, 75 a X72 jazdiť MHD pre všetkých cestujúcich zadarmo.

Citeľné dopravné obmedzenia od 15. februára nastanú v Bratislave pre výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 (konkrétne pre prestavbu mimoúrovňovej križovatky Prievoz) a pre výstavbu podzemného kruhového objazdu na rekonštruovanej časti ulice Mlynské nivy. Viac informácií môže verejnosť nájsť na webe www.zvladneme.to.