Regióny Bratislava Top

Enviromentálna KATASTROFA zažehnaná? Hladiny riek sa opäť zvyšujú

Sucho a aj extrémne málo vody. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Minulý mesiac Európu zasiahli extrémne horúčavy, ktoré mali za následok nie len vyschýnanie riek, ale aj nedostatok pitnej vody. Enviromentálna katastrofa zasiahla aj Slovensko a na viacerých miestach zaznamenali výrazný pokles riek. Katastrofa je však pravdepodobne zažehnaná. Hladiny riek sa totiž opäť zdvihli. 

 

Slovensko poslednú dobu zasiahli extrémne horúčavy, ktoré sužovali celú Európu. “Sucho bolo také veľké, že na Slovensku vyschlo niekoľko riek a potokov ako napríklad 15-kilometrový úsek rieky Bodva od Moldavy nad Bodvou až po Žarnov alebo Rajčanka od obce Fačkov po obec Rajecká Lesná,” poznamenal portál imeteo.sk

Ako sme vás informovali nedávno museli starostovia vyhlásiť mimoriadnu situáciu až v 11 obciach. Konkrétne išlo o obce Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Podhorie, Baldovce, Richnava, Zubák a mestá Spišská Nová Ves a Banská Štiavnica.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

MIMORIADNA SITUÁCIA Nedostatok pitnej vody hlásia až v 11 obciach! V niektorých sa musia umývať v potokoch

Núdzové opatrenia však museli prijať aj v obci Richnava, kde žije viac ako 3 000 ľudí. Studňa im totiž vyschla už pred niekoľkými dňami a boli nútení pristúpiť k núdzovému zásobovaniu. Celá osada sa tak spoliehala na jednu studňu, pri ktorej sa tvorili veľké rady.

Situácia sa však pravdepodobne zlepší

Najnovšie prognózy však poukazujú na to, že Slovensko môže byť z najhoršieho von. Po dlhom období sucha totiž prišli výdatné dažde a vyschnuté rieky Bodva a Rajčanka sa opäť naplnili. “Tieto rieky a potoky boli ešte minulý týždeň úplne bez vody, no po výdatných víkendových zrážkach sa situácia na týchto vodných tokoch výrazne zlepšila,” uviedol portál. Život sa tak pomaly vracia po výdatných dažďoch do normálu. Aktuálne sú na Slovensku normálne až mierne suché podmienky. Sucho zasahuje už “iba” približne 23 percent územia. To sa však týka len povrchovej vrstvy pôdy.

Ilustračná foto. Zdroj: FB / Polícia SR – Trnavský kraj

Hoci sme z najhoršieho vonku, sucho ešte nekončí. “Na ukončenie sucha v celom profile pôdy však budú potrebné ešte ďalšie zrážky. Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší vo Švedlári -168 mm, Banskej Bystrici -158 mm, Telgárte -155 mm, Medzilaborciach -153 mm a Orechovej -153 mm. Deficit zrážok okolo -145 mm je aj v Bardejove, Prešove a Spišských Vlachoch,” dodal portál imeteo.sk.