Regióny Bratislava Top

EŠTE 10 LETNÝCH dní a padne historický REKORD! Počasie na Slovensku sa ZBLÁZNILO

BRATISLAVA – Extrémne teploty atakujúce 40 stupňov, neznesiteľné dusno, vysoká vlhkosť vzduchu, mimoriadne teplé noci, prívalové dažde, búrky, záplavy. Aj taký bol júl 2021. Prvý prázdninový mesiac tak bol z viacerých pohľadov rekordný. Na celom území Slovenska prevládalo počasie pripomínajúce prímorské oblasti a v niektorých pohľadoch bolo veľmi zaujímavé aj pre meteorológov.

 

Veď na juhozápadnom Slovensku sme mali od polovice júna už 47 letných dní, čiže počas dňa bola priemerná teplota vyššia ako 25 stupňov. Padnúť by tak mohol aj rekord ešte z konca minulého storočia, kedy sme mali na Slovensku 57 letných dní. Začiatok augusta ale bude o poznanie chladnejší. Ochladenie k nám príde od západu a severozápadu a teploty by sa maximálne mali pohybovať medzi teplotami 25 až 28 stupňov. Ojedinele na niektorých miestami na juhovýchode môže byť aj nad 30 stupňov. Naopak extrémne teplo bude v Grécku, Turecku, na juhu Talianska a na Balkáne. Tu by sa mohli teploty dostať aj cez 40 stupňov. Dovolenkári si tak od vysokých teplôt na týždeň oddýchnu, čo ocenia najmä šoféri a tí, ktorým už dovolenky skončili.

 

Extrémne tropické teploty nie sú pre leto u nás typické. Zdroj: TASR / AP

Rekordné teploty

Júl v roku 2021 sa stal na mnohých meteorologických staniciach Slovenska najteplejším v histórii ich prevádzky a to predovšetkým na severnom a východnom Slovensku, kde pôvodné rekordné hodnoty priemernej mesačnej teploty vzduchu pre júl vzrástli niekde aj o viac ako 1 °C. Na východnom Slovensku boli v júli dokonca dosiahnuté, prípadne vyrovnané absolútne najvyššie hodnoty priemernej mesačnej teploty vzduchu od roku 1961. Príkladom je Kamenica nad Cirochou, kde v júli 2021 dosiahla priemerná mesačná teplota vzduchu 22,5 °C a dovtedy najvyššia teplota vzduchu bola 22,4 °C z augusta 2015.

Rekordné zrážky

No nielen teploty boli na Slovensku rekordné, takisto aj úhrn zrážok. V Zliechove spadlo 26.júla 114 milimetrov, vo Valaskej Belej 105 milimetrov a na viacerých miestach to bolo cez 80 milimetrov. No stále je to menej ako je absolútny rekord. V Salke pri rieke Ipeľ napršalo z 12. na 13.júla 1957 231,9 milimetra zrážok a to za 65 minút. Silné búrky zasiahli v poslednom týždni na rozhraní júla a augusta viaceré regióny Slovenska. Pri nich v nedeľu 1.8.2021 napršalo v Čiernej Lehote (okres Bánovce nad Bebravou) 87 mm zrážok. Naopak na Východoslovenskej nížine bolo zrážok podstatne menej a za celý týždeň tam napríklad v Michalovciach spadlo iba 7 mm zrážok a v Somotore 10 mm.