Exkluzívne: Starosta R. Kusý: Otvorene o boji pri Poliklinike Tehelná, ale aj o svojej kandidatúre na primátora Bratislavy!

BRATISLAVA – Už týždne bojuje o polikliniku, kam chodia takmer všetci Novomešťania. Priznáva, že mestská časť nemá dosť peňazí, aby ju od spoločnosti, ktorá patrí pod rezort hospodárstva kúpila za takmer 15 miliónov Eur a ďalšie milióny investovala do rekonštrukcie. Má strach, že po zmene vlastníka sa zmení funkcia celej polikliniky, pričom poukazuje na známu Bezručovu, kde sa narodilo mnoho Bratislavčanom a dnes sú v budove luxusné byty. Aké ideálne riešenie je pre starostu Nového Mesta? Už nejaký čas sa špekuluje, že to bude práve on, ktorý sa postaví súčasnému primátorovi Matúšovi Vallovi. Pôjde s ním do súboja a čo si o jeho politike myslí. Viac v rozhovore prezradil Rudolf Kusý.

 

Hlasujte aj vy v ankete: https://regiony.zoznam.sk/prieskum-spokojnosti-s-primatormi-a-starostami/bratislava/bratislava/matus-vallo/

Aký je záver posledného stretnutia s MH manažmentom (Ministerstvo hospodárstva), ktorý predáva budovu Polikliniku Tehelná?

– Spoločnosť MH Manažment vyhlásila verejnú súťaž na predaj polikliniky, ktorá sa má uzavrieť koncom septembra. Cena je podľa znaleckého posudku 14,77 milióna Eur. MH Manažment tvrdí, že dostali úlohu od Ministerstva hospodárstva rozpredať svoj majetok, vrátane polikliniky Tehelná. My zas tvrdíme, že poliklinika vznikla pred 40 rokmi pre miestnych obyvateľov a štát má povinnosť zabezpečovať zdravotnú starostlivosť. Nemôže dávať od toho ruky preč.

Do konca roka sa zruší Železničná poliklinika, takže kde budú mať ľudia svojich lekárov?

–       MH Manažment povedal, že časť lekárov zo Železničnej polikliniky prejde do súkromného zariadenia v OD Centrál. Ale my nemôžeme našim ľuďom povedať, aby išli do drahého súkromného zariadenia! Zaujímavá časť pre mňa bola, keď sa ma zástupcovia MH Manažmentu opýtali, prečo sme nereagovali na možnosť predkupného práva.

Prečo ste nereagovali?

–       Predkupné právo znamená že si Ministerstvo zdravotníctva, Bratislavský samosprávny kraj, mesto Bratislava, naša mestská časť môžu kúpiť budovu ako prví bez súťaže za cenu podľa znaleckého posudku. Teda za 14,77 milióna Eur. Teda takmer 15 miliónov Eur!  My sme spomedzi všetkých týchto inštitúcii tí najmenší. A teda máme aj najmenšie finančné možnosti. Ani keby sme si zobrali maximálny možný úver, ktorý nám umožňuje zákon a k tomu zastavili všetky opravy a rekonštrukcie, tak nám to nebude stačiť na kúpu. O potrebnej rekonštrukcii nehovorím.

Aký je teda záver z posledného stretnutia s predajcom?

–       Z ich strany nie je možnosť predať polikliniku za nižšiu sumu, ako je 14,77 milióna Eur. Ani vtedy, keď verejná súťaž nedopadne úspešne.

Máte predstavu, za akých podmienok by ste Polikliniku Tehelná kúpili ako mestská časť?

–       Viete, je zvláštna doba. Keď chceme chrániť našich ľudí pred diviakmi, dostávame otázky, čo s diviakmi robíme my. Napriek tomu, že nemáme poľovný revír, nemáme poľovníkov, nemáme nejakú zákonnú právomoc. Keď chceme chrániť ľudí, aby mali zdravotnú starostlivosť, tak dostaneme otázku, za akých podmienok kúpime, zrekonštruujeme a budeme prevádzkovať jednu z najväčších polikliník v Bratislave. Štát nechá polikliniku schátrať a ak sa ozveme, že ju treba zachovať, tak si ju máme kúpiť. A následne zrekonštruovať.

Poliklinika Tehelná. Zdroj: Zoznam.sk/Ján Zemiar

Čiže existuje nejaká možnosť, ako polikliniku zachovať?

–       Ale áno. Krajná možnosť je, že polikliniku si zoberie na plecia mestská časť.  Za jedno euro. Nežartujem. Prevádzkovať polikliniku by pre finančné možnosti mestskej časti znamenalo dobrovoľne si zobrať na plecia ten najväčší balvan. Veď uvážte sami, okamžitá oprava, ktorá je potrebná by bola okolo jedného milióna Eur. V priebehu dvoch rokoch by sme museli vynaložiť  7 miliónov na vykurovanie, fasádu a podobne. A v ďalších rokoch by sme museli investovať 2 až 3 milióny Eur na vnútro.

Čo by takáto investícia znamenala pre mestskú časť?

–       Že sa zadĺžime na desať rokov tak, že už žiadne ďalšie investície robiť nebudeme. Samozrejme, že v takom prípade požiadame samosprávny  kraj a hlavné mesto, aby nám pomohli a finančne prispeli. Veď pacienti polikliniky sú zároveň občanmi mestskej časti,  mesta a aj kraja. Rovnako budeme žiadať o peniaze z tzv. Programu obnovy, ak to bude možné.

Čo sa stane, ak polikliniku nikto nekúpi?

–       Vyhlásia znova súťaž za rovnakú cenu. A sú dve možnosti. Buď bude predaná súkromníkovi, ktorý ju kúpi za takmer 15 miliónov Eur, alebo hrozí, že bude stratová, bude chátrať a v krajnom prípade skončí ako tzv.  Hirošima v Ružinove. Obe možnosti sú zlé.

Spoločnosť MH Manažment tvrdí, že je poliklinika skolaudovaná ako zdravotnícke zariadenie a to by malo byť zachované.

–       Skúsme sedliacky rozum. Ak MH Manažment tvrdí, že nemôže polikliniku predať za menej ako 14,77 mil.  Eur a vieme, že potrebujeme minimálne 7 miliónov na havarijný stav a chápeme, že bude treba ďalších niekoľko miliónov na vnútornú rekonštrukciu, tak súkromník potrebuje 25 miliónov Eur. A bude ich chcieť (logicky) späť. A ako ich môže získať späť, ak v tejto chvíli je poliklinika ročne približne na nule, resp. pre nárast cien energií hrozí, že bude stratová, ako to bolo v roku 2020. Čo potom spraví? Koľkonásobne zvýši lekárom nájomné?

Poliklinika Tehelná. Zdroj: Zoznam.sk/Ján Zemiar

Môže sa kolaudačné rozhodnutie len tak zmeniť?

–       To, že je budova skolaudovaná na nejaký účel, neznamená, že na ten účel to musí aj tak zostať. Ako majiteľ môžete urobiť zmenu stavby po dokončení. To je normálna vec, ktorá sa na stavebných úradoch deje každý deň a ako majiteľ na to máte právo. Je tu príklad Bezručova. Obytný dom s nejakou zdravotníckou funkciou. Alebo inak. Predstavme si, že polikliniku kúpi naozaj čestný investor, ktorý zachová zdravotnícku funkciu a nebude sa snažiť obísť územný plán zóny. Poliklinika sa mu však zo známych dôvodov (vysoká investícia) neoplatí. Tak tu urobí napríklad Centrum plastickej chirurgie. Zdravotná funkcia zostane. Všetko je podľa zákona v poriadku. Ale kde je naša poliklinika? Kde majú ľudia zdravotnú starostlivosť?

Aký záver pri Poliklinike Tehelná očakávate?

–       Podľa môjho súkromného názoru sa do verejnej súťaže nikto neprihlási, pretože za týchto podmienok mi to zmysel nedáva. Ale môžem sa mýliť. Ak sa to stane, budeme sa báť.

Vaši oponenti naznačili, či nie je vhodné budovu prenajať.

–       Keby neboli voľby, tak by okrem nás celá poliklinika nikoho nezaujímala. Žiadnych kandidátov, oponentov a kritikov. Alebo by sa k nám pridali a kričali ešte hlasnejšie, aby sa poliklinika nepredávala.

Pýtali ste sa MH Manažmentu na možnosť nájmu?

–       Povedali jasne, že žiadne prenájmy za euro dávať nebudú. Požadujú komerčný nájom. Bez ohľadu na to, či by si to prenajal kraj, mestská časť, alebo súkromník. Po druhé, nechcú ani komerčný prenájom, lebo predávajú všetok svoj majetok. Takže nájom neprichádza do úvahy. Ale aj keby sa to dalo, tak čo bude ďalej? Zadĺžime sa, aby sme opravili aspoň najväčšie havárie a investujeme do budovy, ktorá nie je naša? To naozaj?

Rudolf Kusý. Zdroj: Zoznam.sk/Ján Zemiar

Takže aké je riešenie?

–       Optimálne riešenie je podľa mňa nasledovné. MH Manažment (Ministerstvo hospodárstva) si polikliniku nechá, vypracuje projektovú dokumentáciu na generálnu rekonštrukciu, získa na ňu povolenie a z Programu obnovy peniaze. A bude ju prevádzkovať.

Ak budú trvať, že sa chcú majetku zbaviť za každú cenu?

–       Tak potom je tu druhá možnosť. Zastavia predaj, vrátia polikliniku Ministerstvu hospodárstva, ktoré už môže majetok previesť aj na samosprávu bezplatne. A mestská časť, hlavné mesto a samosprávny kraj sa dohodnú, kto si polikliniku zoberie. Samozrejme s tým, že ostatné samosprávy mu finančne pomôžu. Optimálne by bolo, keby polikliniku prevzal samosprávny kraj, ktorý vlastní už viacero polikliník (Karlova Ves, Petržalka) v našom kraji. Alebo hlavné mesto, ktoré má takmer pol miliardový rozpočet. A ak nebudú ani kraj, ani hlavné mesto ochotné, tak bude musieť polikliniku zachrániť mestská časť so svojimi obmedzenými finančnými možnosťami. Naši ľudia totiž nebudú mať kam ísť. Železničná poliklinika končí a ľudia musia mať zabezpečenú zdravotnú starostlivosť.

Stále sa špekuluje, že budete kandidovať za primátora Bratislavy. Budete?

–       Bol som niekoľkokrát oslovený a veľmi som to zvažoval napriek tomu, čo sa stalo v minulosti. Po tom, čo som nevyhovel pánovi Širokému, som skončil v cele. A rodina si neželá, aby som pokračoval v politike, ani v tej komunálnej. Ale myslím si, že aj poliklinika Tehelná, je jeden z dôvodov prečo do toho ísť. Magistrát pod vedením pána Valla nemyslí na ľudí. Ani ich nenapadlo zaujímať sa to, že tisícky ľudí prídu o zdravotnú starostlivosť. Má to svoj dôvod. Nemajú čas. Musia sa venovať rýchlym a jednoduchým riešeniam, ktoré prinesú pekné fotografie a videá. Rozhodnem sa do konca augusta. Som si vedomý toho, že akonáhle poviem, že idem kandidovať na primátora, spustí sa šialená antikampaň. Tých viac než 30 zamestnancov, ktoré platíme pánovi Vallovi na PR a sebaprezentáciu, ďalej pripravená agentúra a viac než 300 novoprijatých zamestnancov na dobre platených miestach na magistráte hlavného mesta zo mňa spravia zločinca a darebáka. Tak na sociálnych sieťach či v niektorých médiách spriaznených so súčasným primátorom. A možno aj u vás.

 

Presvedčil vás starosta v doterajšej funkcii? Môžete sa zapojiť aj vy v našej ankete:

https://regiony.zoznam.sk/prieskum-spokojnosti-s-primatormi-a-starostami/bratislava/bratislava—nove-mesto/rudolf-kusy/

Viac o téme: Bratislava, komunálne voľby, rozhovor, Rudolf Kusý

Súvisiace články