Regióny Bratislava Top

Feministická organizácia odštartovala veľký protest proti návrhu proti potratom! Ulice zaplavia varechy

Zdroj: FB / Možnosť voľby

BRATISLAVA – Slovenská feministická organizácia odštartovala veľký protest proti potratom. Ľudí vyzýva, aby do ulíc rozniesli varechy, ktoré majú symbolizovať ich nesúhlas s navrhovaným zákonom proti potratom. V uliciach na celom Slovensku tak môžete nájsť varechy.

 

Sporný zákon, ktorý v súčasnosti vyvolal v obyvateľoch diskusie pochádza z dielne OĽaNO a Sme rodina. Predkladateľkou zákona je Anna Záborská. Ľudia však tomuto zákonu vyčítajú to, že ženám skôr skomplikuje lekársku starostlivosť, akoby im to malo pomôcť.

Proti tomuto zákonu sa postavila aj organizácia Možnosť voľby. Ide o ľudskoprávnu feministickú organizáciu, ktorá vznikla už v roku 2001. A práve predstavitelia tejto organizácie na sociálnej sieti vyzývajú ľudí, aby na verejných miestach zanechávali varechy s odkazmi. “Pýtate sa nás, kedy bude PROTEST. Odpoveď je OD TERAZ AŽ KÝM TO BUDE TREBA! Začnite tým, že vezmete varechu, napíšte na ňu odkaz a umiestnite ju na verejné miesto. Varechy obsadia ulice.”

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Moznost volby (@moznost_volby)

Okrem toho tiež ľudí žiadajú, aby zahltili aj sociálne siete a zdieľali ich protest “Spravte fotku a postnite na sociálne siete s #BuducnostJeVarecha a #NebudemeTicho. Varechy obsadia aj internet. TOTO je protest a potrvá, až kým sa v parlamente nebude znova hlasovať o prístupe k interrupciám. Verejný priestor je náš!” 

Protestovať budú aj v Česku

Iniciatíva Nebudeme ticho na svojej sociálnej sieti dokonca ľudí upozorňuje, že plánujú zorganizovať viaceré protesty. Ľudia sa zhromaždia 18.10 v pondelok na viacerých miestach Slovenska, avšak protestovať plánujú aj v Českej republike. A to aj napriek tomu, že sa jedná o slovenský zákon. Informovali o tom členovia neformálnej aktivistickej organizácie SdruŽeny, “Prečo by sme mali aj v Brne protestovať proti niečomu, čo sa deje na Slovensku? Pretože reprodukčná spravodlivosť nemá a nemôže mať hranice. Pretože nikto z nás nie je slobodný.”

Rozhodli sa preto podporiť slovenské ženy a zorganizovali protest v Brne, ale aj v hlavnom meste Praha. “Je preto na čase vyjsť aj v Česku do ulíc a vziať si so sebou Varechu, ktorou dáte najavo, že aj vy stojíte za právom na reprodukčné spravodlivosť a neobmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti pre všetkých! “

O aký zákon ide?

Novým zákonom, ktorý už prešiel do druhého čítania sa má predĺžiť lehota na rozmyslenie o podstúpení umelého potratu. A to zo 48 hodín na 96. Okrem toho chcú zaviesť aj príspevok v prípade, že sa vám narodí postihnuté dieťa. Veľkú zmenu by to prinieslo aj pre už tehotné matky, ktoré by mohli využiť núdzové bývanie od ich tehotenstva až po dobu troch rokov, ale v prípade, že sa o dieťa starajú.