Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Finančný ŠOK! HYPOTÉKY začínajú byť luxusom, slovenská banky extrémne drasticky ZVÝŠILI ÚROKOVÉ SADZBY

Slovenské banky opäť zvyšujú úrokové sadzby pri hypotékach. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Hypotéky, pôžičky, úvery sú od začiatku roka luxusom. Aspoň pre väčšinu žiadateľov o finančnú pomoc pri zabezpečení bývania, nehnuteľností, kúpe automobilu alebo v rámci podnikania. Úrokové sadzby totiž v slovenských bankách rastú expresným tempom a podmienky na získanie hypotéky, respektíve na jej splácanie sú už pre Slovákov takmer neakceptovateľné a neprijateľné.

 

K dôvodom zvyšovania základných úrokových sadzieb na Slovensku guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.„Prísnejšia menová politika, alebo ak chcete, vyššie úrokové sadzby, sa pretavia do vyšších úrokov na hypotékach, na podnikateľských či spotrebiteľských úveroch. Neprichádza však žiaden šialený skokový, ani raketový rast úrokov. V lete začíname s postupným sprísňovaním menovej politiky a prvým očakávaným krokom bude zvýšenie o 0,25 %. Príčin je viacero, tou hlavnou a najdôležitejšou je silný rast cien a riziká s tým spojené. Inflácia na Slovensku je dvojciferná a je viac než pravdepodobné, že dvojciferná ostane aj na budúci rok. Hlavnou príčinou rastúcich cien v eurozóne sú aj naďalej vyššie náklady na energie. Výrazne však rastú i ceny potravín a mnohých ďalších tovarov a služieb. Inflácia v eurozóne, aj u nás doma, je oveľa, oveľa vyššia, ako by sme chceli a vysoká ešte určitý čas zostane,“ povedal Kažimír.

 

Slovenské banky opäť zvyšujú úrokové sadzby pri hypotékach. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

V posledných mesiacoch všetky slovenské banky zdvihli úroky k sadzbám, ktoré by boli ešte pred polrokom nemysliteľné. Ich výška atakuje 3% a to ešte nie je koniec. Ako informuje financnykompas.sk ďalšou bankou v poradí, ktorá zmenila úroky na hypotékach je UniCredit Bank. „Už od marca platí pravidlo, že 10 deň v mesiaci znamená pre UniCredit zmenu úrokov na hypotékach. Výnimkou nie je ani júl, v ktorom sa už banka priblížila k 3% hranici aj s najkratšou fixáciou v ponuke,“ konštatuje financnykompas.sk a dodáva, že banka nerobí medzi jednotlivými fixáciami veľký cenový rozdiel. „Rozdiel 0,20 percentuálneho bodu medzi najdlhšou a najkratšou fixáciou je za cenu pokojnejšieho splácania o pár rokov dlhšie zanedbateľný,“ zdôrazňuje UniCredit Bank.

UniCredit Bank od 10.7.2022 

Účelový Hypoúver, Refinanc
Fix 3     úrok  od 2,99 % ,predtým od 2,69 %
Fix 4     úrok  od 3,09 %, predtým od 2,79 %
Fix 5     úrok  od 3,19 %, predtým od 2,89 %
Fix 7     úrok  od 3,19 %, predtým od 2,89 %
Fix 10   úrok  od 3,19 %, predtým od 2,89 %

 

Od 1. júla čaká všetkých podnikateľov povinnosť zaokrúhľovať ceny pri platbách v hotovosti.. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

K ďalšiemu pravidelnému zvyšovaniu úrokových sadzieb pri hypotékach pristúpila aj Prima banka, kde najnižšiu úrokovú sadzbu 1,60 % ponúka pri jednoročnom fixe. Je to jej deviate navyšovanie úrokových sadzieb.

Prima banka od 9.7.2022 do 22.7.2022 

Hypotéky
Fix 3      úrok  od 1,60 %, predtým od 1,20 %
Fix 5      úrok  od 2,20 %, predtým od 1,80 %
Fix 7      úrok  od 2,80 %, predtým od 2,40 %

Od 27. júna si už 100 tisíc EUR nepožičiate ani v Tatra Banke. Najlacnejšia sadzba v banke sa začína od 1,89%. Pritom štvrté zvýšenie sadzieb v tomto roku, zrejme nebude posledné. „Všetko závisí od záujmu o úvery na bývanie, ktorý v lete nezažíva svoje silné obdobie. Kľúčový z nášho pohľadu zostáva pre ďalší vývoj úrokov mesiac september,“ informuje financnykompas.sk.

Tatra banka od 27.6.2022 

Hypotéka, Americká hypotéka
FIX 1    úrok od 1,89 %, predtým 1,09 %
FIX 2    úrok od 2,39 %, predtým 1,49 %
FIX 3    úrok od 2,59 %, predtým 1,99 %
FIX 5    úrok od 2,89 %, predtým 2,19 %
FIX 7    úrok od 3,09 %, predtým 2,29 %
FIX 10  úrok od 3,29 %, predtým 2,59 %

 

Od 1. júla čaká všetkých podnikateľov povinnosť zaokrúhľovať ceny pri platbách v hotovosti.. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

So siedmou zmenou úrokových sadzieb prichádza ČSOB banka. Najlacnejšiu hypotéku si zoberiete v ČSOB až od 2%. „Jasný signál zdražovania pretransformoval úrokovú sadzbu aj pri 10 ročnej fixácii, ktorú banka ponúkala ešte vo februári tohto roka za 0,99% nad 3% hranicu. Splátka 100.000 eur úveru sa tak navýšila pri dvadsať ročnej splatnosti zo sumy 459,45 eur na sumu 557,10 eur. Nie len že dlžník na modelovom príklade zaplatí mesačne o 97,65 eur viac, no citeľné je aj preplatenie na úrokoch po 10 rokoch, teda konci fixácie. To narástlo o 16 803,78 eur, čo je o 2 271,78 eur viac ako je ročný príjem priemerného platu občana SR (rok 2021 = 1 211 eur),“ dodáva financnykompas.sk

ČSOB banka od 27.6.2022

Hypotéky
Fix 1    úrok od 2,05%, predtým od 1,65 %
Fix 3    úrok od 2,35%, predtým od 1,85 %
Fix 4    úrok od 2,65%, predtým od 2,05 %
Fix 5    úrok od 2,65%, predtým od 2,05 %
Fix 10  úrok od 3,05%, predtým od 2,55 %
Fix 15  úrok od 3,35%, predtým od 2,85 %
Fix 20  úrok od 3,55%, predtým od 3,05 %

Navyše ČSOB banka pristúpila od 1. septembra 2022 k výraznej zmene poplatkov. Zmeny sa dotkli účtov, bezhotovostných platobných operácií a SEPA platieb. ČSOB banka pri niektorých službách výšku poplatku zdvojnásobila a naopak, niekde poplatky viditeľne znížila.

ČSOB Balíky služieb

Od 1. septembra 2022 banka vylučuje z balíka ČSOB Pohoda a ČSOB Extra Pohoda možnosť bezplatnej Odoslanej platby v EUR v pobočke banky.

Bezhotovostné platobné operácie

Odoslaná platba v pobočke banky bude za poplatok 12, 00 eur, predtým bol poplatok 6,00 EUR

SEPA platobné operácie

  • Odoslaná platba v pobočke banky bude za poplatok 12, 00 eur, predtým bol poplatok 6,00 EUR
  • Zrýchlená platba elektronicky bude za poplatok 20, 00 eur, predtým bol poplatok 33,00 EUR

SEPA trvalý platobný príkaz/Súhlas so SEPA inkasom

Zmena a zrušenie platobných príkazov v pobočke banky bude za poplatok 12,00 eur, predtým bol poplatok 6,00 EUR

Cezhraničné platobné operácie

  • Urgentná platba v mene EUR v reálnom čase elektronicky bude za poplatok 20, 00 eur, predtým bol poplatok 50,00 EUR
  • Trvalý platobný príkaz do zahraničia zadanie/zmena/zrušenie v pobočke banky za poplatok 12,00 eur, predtým bol poplatok 6,00 EUR

 

Slovenské banky opäť zvyšujú úrokové sadzby pri hypotékach. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra bude popri vysokej inflácii v blízkej budúcnosti rásť ekonomika pomalšie než sme na Slovensku očakávali. Brzdí ju vojna na Ukrajine, vysoké náklady na energie a väčšia neistota. „Letom sa však nič nekončí, len začína. Na jeseň, konkrétne v septembri, budeme pokračovať so zvyšovaním sadzieb a tu už jednoznačne vidím potrebu zrýchliť tempo a doručiť zvýšenie o 0,50%. Je z môjho pohľadu rozumnejšie konať preventívne, než sa potom chytať za hlavu, prečo sme otáľali. Prichádzajúce dáta ma len utvrdzujú v tom, že nie je dôvod váhať. Som presvedčený, že je potrebné otvorene a transparentne hovoriť o tom, čo príde. Ľudia a ekonomika sa na to musia pripraviť. Ideme sprísňovať monetárnu politiku v čase ekonomického ochladenia. Bez ohľadu na súčasné nastavenie menovej politiky nás čakajú štvrťroky slabého rastu, možno v niektorých krajinách eurozóny aj prechodné obdobie mierneho poklesu. Najdôležitejšie však je, že v horizonte roku 2024 a ďalej to pre ekonomiku vyzerá priaznivo, čo je dobrá správa tak pre trh práce, ako aj pre rozpočet domácností,“ dodal Peter Kažimír.

 

Slovenské banky opäť zvyšujú úrokové sadzby pri hypotékach. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Európska centrálna banka, ktorá na Slovensku diktuje menovú politiku už zmenu sadzieb avizovala na tento mesiac. Malo by ísť o navýšenie o 0,25%. Ďalšia zmena je avizované na september, kedy po druhej úprave z môjho pohľadu počká, ako na sadzby zareagujú komerčné banky a následne klienti nielen u nás, ale v celej Eurozóne. Banky naprieč Európou komentujú zdvihnutie sadzieb ako návrat do normálu, pretože uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky spôsobila nielen zvýšený záujem o úvery, ale aj rekordný nárast cien nehnuteľností. Európska centrálna banka odhaduje, že nehnuteľnosti sú aktuálne nadhodnotené v priemere o 15%, v niektorých krajinách dokonca o 60%. Vývoj sadzieb si nedovolím odhadnúť, no myslím si, že banky ešte s ich úpravou zďaleka neskončili. Budúcu hodnotu požičaných peňazí vysoko ovplyvní inflácia a záujem o úvery,” povedal Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančný kompas.