Regióny Bratislava Top

FOTO 250-METROVÝ MRAKODRAP na Slovensku! Bude 4. najvyšší v Únii: Vieme podrobnosti

Vizualizácia možnej podoby projektu East Tower. Zdroj: FB/Stavby.online, JTRE

BRATISLAVA – Hoci len nedávno na Slovensku vyrástol prvý mrakodrap, už sa kreslia plány na vežu, ktorá ho hravo zatieni. S výškou 250 metrov by sa stala 4. najvyššou budovou v Európskej únii. Panorámu Bratislavy v najbližších rokoch zmenia aj ďalšie veže presahujúce 100 metrov.

 

Bratislava rastie do výšky. Jej nová 250-metrová dominanta môže vyrásť pri moste Apollo. S veľkým náskokom by išlo o najvyššiu budovu na Slovensku. Developer zóny Eurovea City predstavil koncept ultraštíhlej veže, pripomínajúci newyorskú dominantu, budovu 432 Park Avenue.

To, že plán, o ktorom informácie na verejnosť prvýkrát prenikli minulý rok, je stále aktuálny, potvrdzuje developer. J&T Real Estate momentálne testuje, či do lokality Eurovea zapadne aj 250-metrový mrakodrap. “Myslíme si, že z hľadiska služieb a ostatnej vybavenosti je už celé územie dostatočne saturované. Je tam všetkého dostatok, pokiaľ ide o kancelárie, služby, a treba tam priniesť znova bývanie, aby sme vedeli budovať mesto krátkych vzdialeností,” vysvetlil pre Denník N šéf J&T Real Estate Pavel Pelikán, prečo zvažujú postaviť rezidenčnú vežu namiesto pôvodne plánovanej kancelárskej.

Ako dodal, analyzujú, ako by ešte nezastavané územie vedeli využiť na doplnenie bývania. “Hráme sa s kompozíciou, s možnosťami osadenia ďalšej zástavby a testujeme dom s výškou 250 metrov, ktorý bude, samozrejme, aj technicky a konštrukčne mimoriadne náročný,” povedal Pelikán.

Galéria
Model projektu East Tower. Zdroj: FB/Stavby.online
Model projektu East Tower. Zdroj: FB/Stavby.online
Model projektu East Tower. Zdroj: FB/Stavby.online
navigate_before
navigate_next

Rovnaký developer stojí aj za dnes najvyššou budovou v Bratislave, rozostavanou Eurovea Tower so 168 metrami. Tá u nás ako prvá prekonala magickú métu 150 metrov, ktorá je všeobecne uznávanou hranicou, pri ktorej možno hovoriť o mrakodrape.

O tom, či sa plán premení na realitu, nezávisí iba od developera. Otázne je, aké stanovisko by k projektu zaujalo mesto, ktoré môže stavbu stopnúť. S výškou 250 metrov by bol bratislavský mrakodrap štvrtou najvyššou stavbou v rámci Európskej únie. Prvá priečka v tomto rebríčku má taktiež slovenský rukopis, varšavský Varso Tower (310 metrov) realizovala developerská spoločnosť HB Reavis.

Panoráma bratislavského downtownu s vizualizáciou 250-metrového mrakodrapu. Zdroj – JTRE
Panoráma bratislavského downtownu s vizualizáciou 250-metrového mrakodrapu. Zdroj: JTRE

Bratislava sa zmení na nepoznanie

Nech už bude budúcnosť projektu akákoľvek, Bratislava tak či onak smeruje k ďalšiemu zahusteniu vežami. Do roku 2030 bude v tomto smere mesto pravdepodobne na nespoznanie – kompletne dobudovaná by mala byť Zóna Chalupkova, výstavba bude napredovať popri Mlynských nivách, začne sa urbanizácia v oblasti Nového Lida a Petržalka bude rozvíjať svoje lokálne centrá, uvádza portál yimba.sk, ktorý spísal postavené i plánované veže v Bratislave.

Na papieri či v realizácii sú projekty Klingerka III (141 m), Ryba (120+ m), Sky Park Tower (120 m), Danubius Two (118 m), Nová Matadorka (118 m), Portum (115 m) či SOHO Petržalka (115 m).

Projekt Southbank, vizualizácia. Zdroj: Penta Real Estate
V Bratislave by mali vzniknúť aj nové štvrte. Jednou z nich je megaprojekt Southbank na petržalskom brehu Dunaja. Zdroj: Penta Real Estate

Bratislava tak nasleduje európske trendy. Chystané projekty majú ambíciu pretvoriť centrum slovenskej hlavného mesta na „downtown“, aký poznáme napríklad z Londýna. Ak sa vybudujú všetky plánované výškové budovy, okolie zjazdu z Mosta Apollo do centra mesta bude vežiakmi vyplnené tak nahusto, že v strednej Európe mu bude môcť konkurovať iba Varšava.


Američania idú na SLOVENSKU stavať nové JADROVÉ ELEKTRÁRNE: Už sme podpísali DOHODY! Prezradili TERMÍN spustenia