Regióny Bratislava Top

FOTO NEPRÍJEMNÁ INVÁZIA CHROBÁKOV! Lezú ľuďom na balkóny a do BYTOV: Malé POTVORY aj štípu, ako sa ich zbaviť?

Ilustračný obrázok: Zdroj: Adobe Firefly (vytvorené pomocou AI), úprava zregionu.sk

BRATISLAVA – Obyvatelia Bratislavy sú zúfalí. Malé bzdochy, ktoré zväčša na sídliskách lezú do bytov, sa tento rok premnožili, takže ich majú Bratislavčania posledné dni v stovkách na žalúziách či balkónoch. Zapáchajú, iba keď ich rozpučíte. Čo je však horšie, mnohí z nich upozorňujú na to, že tieto malé potvory štípu.

Bzdocha pre človeka vo všeobecnosti nie je nebezpečná, no v domácnostiach spôsobuje obrovské patálie. Jej charakteristickým znakom je totiž neznesiteľný zápach. Bzdocha sama o sebe nie je páchnucim hmyzom, zápach využíva výhradne pri obrannej reakcii.

Na Slovensku máme asi 900 rôznych typov bzdôch a nie všetky sú špecifické zápachom. Asi najbežnejšia je tzv. bzdocha pásavá. Je typická svojím odpudzujúcim zápachom a navyše je jedovatá. Bratislavčania sa však nemusia báť, jed je smrteľný len pre drobné živočíchy. Človeku nijako neublíži.

AKTUÁLNE Čaká nás bláznivý PIATOK! Extrémy počasia v priebehu PÁR HODÍN, na TOTO sa pripravte

Zvýšené množstvo bzdôch od septembra evidujú predovšetkým obyvatelia mestskej časti Petržalka. “Áno, nie len v Petržalke evidujeme premnoženie bzdochy, ktoré je pravdepodobne spôsobené priaznivými klimatickými podmienkami. Tento druh hmyzu však nie je pre človeka nebezpečný, len pri podráždení alebo zabití vylučuje nepríjemný zápach,” uviedla pre zregionu.sk hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Ako ďalej hovorí, mestská časť sa na verejnej zeleni doteraz nestretla so škodami spôsobenými bzdochami. “Väčšie škody dokážu napáchať na poľnohospodárskych či záhradných rastlinách, s čím sa musia vysporiadať samotní majitelia takýchto pozemkov,” vysvetľuje

Mestská časť ich nelikviduje

“Petržalka sa nepodieľa na likvidovaní tohto ani iného druhu hmyzu (dezinsekcii) na svojom území, pokiaľ nie je nebezpečný pre obyvateľov, ich majetok či verejnú zeleň. Okrem toho, Petržalka bola medzi prvými samosprávami na Slovensku, ktoré sa zaradili do tzv. Zón bez pesticídov, čo znamená, že v rámci starostlivosti o zeleň na svojom území nepoužíva žiadne chemické postreky, pesticídy, herbicídy či umelé hnojivá,” dodala Halašková.

ZDROJ: Karlova Ves/Dlhé diely – naša srdcovka/FB

S podobným problémom sa stretávajú aj obyvatelia mestskej časti Karlova Ves. Obyvatelia Dlhých dielov majú otravný hmyz: „doslova všade, každý deň z balkóna vyhadzujem 5-10ks, na terase pod parapetou je ich dobrých 50,“ píše na sociálnej sieti Marek.

ZDROJ: Karlova Ves/Dlhé diely – naša srdcovka/FB

K nemu sa ihneď pripájajú aj ďalší Bratislavčania. „My ich máme tiež všade. Už prádlo ani vonku nesuším, lebo sa doňho schovávajú a potom pri skladaní mi robia infarktové stavy. Treba pretrpieť kým zima začne,“ píše Lucia.

ZDROJ: Karlova Ves/Dlhé diely – naša srdcovka/FB

„Neodídu úplne, hľadajú zimovisko, na jar sa objavia. Sú prajne roky, vlani ich bolo ešte viac,“ pridáva sa Michal.

Chcete vedieť, ako sa bzdôch zbaviť? Čítajte na druhej strane!