Regióny Bratislava Top

FOTO Študenti sa pozreli von oknom: Čakal ich obrovský ŠOK! Popod internát sa im prechádzala…

Popod internát sa im prechádzala črieda diviakov.
Popod internát sa im prechádzala črieda diviakov. (Zdroj: Facebook/Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky)

BRATISLAVA – Problémy s diviakmi v Bratislave neutíchajú. Na zlú situáciu upozorňujú už aj študenti, ktorí bývajú na internátoch. Nedávno ostali v šoku, keď zbadali, ako sa popod ich oknami prechádza obrovská skupina diviakov aj s mláďatami. Študenti si však na ich prítomnosť už tak zvykli, že ich situácia skôr pobavila ako vystrašila.

 

O tom, že po Bratislave sa pohybuje obrovská skupina diviakov na rôznych miestach, sme vás informovali už niekoľkokrát. Najčastejšie na nich však upozorňujú obyvatelia bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. „Vyskytujú sa tu už pár mesiacov, ale v poslednej dobe chodia stále ďalej medzi paneláky,“ priblížil pre zregionu.sk jeden z obyvateľov, ktorému sa podarilo zachytiť na video niekoľko diviakov, ako sa prechádzajú popod balkóny obytnej bytovky. Ľudia tak na niektorých miestach majú strach vôbec vyjsť z domu.

Hoci je situácia s diviakmi v hlavnom meste skutočne vážna, ľudia sú už tak zúfalí zo situácie, že sa na ich výskyte začínajú zabávať. Nedávno sa totiž obrovská skupina diviakov objavila aj pod študentským internátom v Bratislave. Tibor, ktorému sa podarilo divú zver zachytiť, poznamenal s úsmevom, “aktuálne manželáky, rodinka s bratrancami aj sesternicami…” Črieda sa vyskytla pod manželskými internátmi v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves.

Popod internát sa im prechádzala črieda diviakov.
Popod internát sa im prechádzala črieda diviakov. (Zdroj: Facebook/Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky)

Nad ich výskytom sa takmer okamžite začali zabávať aj ďalší študenti. “Jak v parlamente,” poznamenal jeden z komentujúcich. Vzápätí sa pridal ďalší, “jedno šťastie, že sú vegetariáni.” Napriek tomu, že sa na ich výskyte zabávajú, situácia im nie je ľahostajná. “Nič príjemné stretnúť ich cestou z busu, vzhľadom na zloženie skupiny,” poznamenal Tibor.

Mesto sa situáciu snaží riešiť

Situácia okolo diviakov nie je ľahostajná ani kompetentným z mesta, ktorí už nejakú dobu počúvajú od ľudí upozornenia, kde sa divoká zver nachádza. “Výskyt diviakov zaznamenali v posledných dňoch viacerí obyvatelia zo Starých gruntov, Hlaváčikovej ul., Veternicovej či Hany Meličkovej. Výskyt diviačej zveri je na základe rozhodnutia regionálnych hygienikov možné hlásiť prostredníctvom e-mailu sekretariat-ur@svps.sk,” poznamenali pred pár dňami na sociálnej sieti.

Bratislavská mestská časť Karlova Ves už pristúpila k opatreniam, ktoré zmenšia množstvo diviakov. Najväčším problém sú podľa mesta neobývané pozemky, o ktoré sa majitelia nestarajú. “Často sú práve takéto plochy vhodným úkrytom pre diviačiu zver,” informovali. Všetkých majiteľov takýchto súkromných lokalít preto žiadajú, aby bezodkladne vyčistili svoje pozemky a znemožnili tak diviakom pobyt na nich.

Populáciu diviakov sa pokúšajú znížiť aj odstrelom. “Okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, zároveň vydal verejnú vyhlášku o mimoriadnom povolení lovu aj na nepoľovnej ploche v katastri Karlovej Vsi. Celoročné povolenie bez počtu obmedzenia na kusy udelil pre kategórie diviak lesný, diviačica, lanštiak a diviača. Povolenie k mimoriadnemu lovu dostali Poľovnícka spoločnosť Devínska Kobyla a mestská príspevková organizácia Mestské lesy v Bratislave,” poznamenali.