Regióny Bratislava Top

Futbalisti Slovana chcú opäť titul aj Slovenský pohár. Cieľom je konečne účasť v Lige majstrov

Futbalisti bratislavského Slovana majú pred jarnou časťou dva ciele. Titul a Slovenský pohár. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Stále je najväčším, najslávnejším a najpopulárnejším slovenským futbalovým klubom. Ale zároveň aj najkontroverznejším. Bratislavský Slovan má stále najviac fanúšikov, ale rovnaký počet aj tých, ktorí stoja na druhej strane barikády. No stále platí, že momentálne je najlepším slovenským tímom, čo potvrdil aj na jeseň v lige, keď z osemnástich zápasov štrnásť vyhral, v dvoch remizoval a iba dva prehral.

 

Slovan je tak suverénnym lídrom tabuľky, pred druhou Dunajskou Stredou má päťbodový náskok. Zimná príprava mala dva ciele. Konsolidáciu a stabilizáciu mužstva. Belasí ju absolvovali v domácich podmienkach na umelej tráve v Akadémii ŠK Slovan a aj na Tehelnom poli. Druhú časť si naplánovali v tureckom Beleku, kde odohrali aj päť prípravných zápasov s bilanciou jedno víťazstvo, dve remízy a dve prehry.

„Zimná príprava je typická zmenami a adaptáciou na meniace sa podmienky. Naša príprava bola vo veľkej miere o adaptácii na situáciu súvisiacu s Covid-19, kvôli čomu sme museli meniť plány, keď sme zrušili pôvodne plánované sústredenie. Brali sme to však ako realitu. Počas zimy sme urobili veľa práce a verím, že toto úsilie nám prinesie veci, ktoré chceme v hre vidieť a zároveň vďaka nemu splníme náš stanovený cieľ. Celkovo tam bolo veľa dobrého a aj veci, ktoré nie sú optimálne. Urobili sme naozaj veľa práce a verím, že sa to prejaví. Prístup hráčov k tréningom a povinnostiam bol v poriadku. Stále máme ešte týždeň, aby sme vyladili nejaké veci pred štartom jari a opäť našli na ihrisku dobré spojenie medzi hráčmi. Chceme sa prezentovať podobne ako v závere uplynulého roka a splniť náš stanovený cieľ,“ povedal tréner Darko Milanič pre oficiálnu stránku Slovana Bratislava.

 

Futbalisti bratislavského a tréner Slovana Darko Milanič majú pred jarnou časťou dva ciele. Titul a Slovenský pohár. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

V úvodnom zápase jarnej časti sa belasí predstavia v Ružomberku, kde musia slovanisti riešiť absencie dôležitých hráčov. Myenty Abena dostal za červenú kartu z posledného derby s Trnavou 6-týždňový dištanc a na jar ešte vynechá päť stretnutí. Pre trest za žlté karty nebude v Ružomberku k dispozícii ani Joeri de Kamps. „Aj toto je jeden z dôvodov, pre ktoré nie som úplne spokojný. Výpadok na jeden zápas nepredstavuje až tak závažný problém, dlhšia absencia však už áno. Neteším sa, že nám v úvode jari vypadne hráč, ktorý podával na jeseň veľmi dobré výkony. Máme však v strede ďalších dvoch obrancov. Vasil Božikov má obrovské množstvo skúseností a je náš kapitán, Kenan Bajrič odohral na jeseň veľa dobrých duelov. Tretím stredným obrancom je v tejto chvíli Adam Laczkó, v prípade potreby vie v strede nastúpiť aj Vernon. Verím, že sa to už neskomplikuje, pretože strední obrancovia zvyknú dostávať aj viac kariet než hráči na iných postoch. Je to naša realita. Nemôžeme od nej utekať ani si zakrývať oči.“

Káder Slovana je napriek tomu na slovenské pomery dostatočne široký a kvalitný. Na každý post má tréner Milanič minimálne dvoch rovnocenných futbalistov, aj keď v zimnej príprave to nebolo ideálne. Najlepším strelcom tímu bol Milan Strelec, ktorý dal tri góly a mal by mať stabilné miesto v základnej zostave. „V úplnom úvode prípravy sme nemohli počítať s Lucasom Lovatom, Alenom Ožboltom, Ibrahimom Rabiom a Rafaelom Rataom. Všetci sa postupne vracali do hry, pričom Lucas Lovat a Rafael Ratao sa k nám pripojili až v závere. Traja z menovaných hráčov nastúpili v sobotu za našu U21, pretože sme chceli všetkým hráčom dať potrebné minúty. Urobíme maximum, aby všetci títo hráči boli stopercentne pripravení a mohli hrať pravidelne a veľa. Sú pre nás dôležití,“ vyhlásil Darko Milanič.

 

Futbalisti bratislavského Slovana majú pred jarnou časťou dva ciele. Titul a Slovenský pohár. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Slovan je úradujúcim majstrom a obhajuje aj víťazstvo v Slovenskom pohári. Double je cieľom belasých aj v aktuálnej sezóne. Tým najhlavnejším sú ale európske poháre a to najmä skupinová fáza Ligy majstrov. „Som nadšený, že sa liga opäť rozbehne. Štart jarnej časti je o niečom inom ako štart sezóny, pretože nás čaká menej zápasov a väčší tlak. Musíme byť aj v hlave pripravení, že v úvode jari to možno nebude o dokonalých prihrávkach a technike, ale aj o bojovnosti a náročných podmienkach či terénoch. Všetci si musíme uvedomiť, že v ceste za splnením nášho cieľa potrebujeme bodovať a naplno sa vydať pre tímový úspech,“ dodal Darko Milanič.

Veľa sa hovorilo aj o možnom odchode slovenského reprezentanta a brankára Dominima Greifa, ktorý ale napokon ostal v Slovane. “Klubu bola 24. januára 2021 prostredníctvom agenta prezentovaná ponuka od RCD Mallorca na 1,5-ročné hosťovanie s možnou opciou. Následne prišla ponuka na ročné hosťovanie s opciou. Tieto ponuky s ročným, resp. jeden a polročným hosťovaním pre nás neboli akceptovateľné. Snažili sme sa nájsť riešenie, ktoré by bolo prospešné pre všetky strany. Prestupy sú vždy o dohode minimálne troch strán, a výsledný obchod nemôže byť výhodný len pre jednu či dve z nich,” uviedol generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. pre oficiálnu webovú stránku “belasých”.

 

Sumár prípravných zápasov

ŠK Slovan – Górnik Zabrze 2:2 (2:0) – góly: Strelec 2

Novi Pazar – ŠK Slovan 1:1 (0:0) – góly: Strelec

Dinamo Moskva – ŠK Slovan 4:2 (2:1) – góly: Daniel, Moha

Šachtar Doneck – ŠK Slovan 0:1 (0:0) – góly: Daniel

ŠK Slovan – FK Senica 1:2 (1:2) – góly: Strelec