Regióny Bratislava

Hasiči ŽALUJÚ štát! Nenecháme sa ZOTROČOVAŤ, desiatky hodín robíme ZADARMO: Tvrdá REALITA, kam až to zájde?

ZDROJ: FB/HaZZ

SLOVENSKO – Desiatky hodín prác v zahraničí hasiči mali odpracovať zadarmo, tvrdí bratislavský hasič. Podľa jeho slov sa štát chváli ako chodia pomáhať do cudziny, po návrate ich však prehadzujú cez palubu.

 

Bratislavský hasič odpracoval 20 rokov v Hasičskom a záchrannom zbore, pre Aktuality.sk prehovoril, ako to v skutočnosti funguje. Momentálne žaluje štát podobne ako mnohí jeho kolegovia. Chcel však zostať v anonymite, do výsluhového dôchodku mu ešte chýba nejaký čas, preto zatiaľ nechce zverejniť svoju identitu.

„Hnevá nás, že pani prezidentka nás víta, pán premiér nás odprevádza, keď ideme pomáhať do cudziny, a všetci nám len ďakujú, sú na nás hrdí, no každý mesiac nás štát núti, aby sme odrobili 80 hodín v podstate zadarmo,“ povedal bratislavský hasič. Vyzerá to tak, že nie je jediný, kto si to myslí, len v Bratislavskom kraji sa malo nazbierať okolo sto hasičov, ktorí žalujú štát o náhradu nemajetkovej ujmy.

Pracovali by ste za takú hodinovú mzdu?

Hasiči musia byť v pohotovosti na hasičskej stanici od 22:00 do 6:00 rána, tieto hodiny sa však nezapočítavajú. Keď je hasič v 24-hodinovej službe, v skutočnosti sa mu eviduje len 16 hodín ako odpracovaný čas. Osem hodín „daruje“ štátu.

„Za hodinu pohotovosti mám približne 1,75 eura. To znamená, že za odpracovanú pohotovosť dostanem zhruba 14 eur,“ vysvetľuje bratislavský hasič. Dodáva, že mladší kolegovia dostanú ešte nižšiu hodinovú sumu.

Zmena systému

V minulosti odborový zväz medzi hasičmi robil anketu, ktorá sa pýtala, či im vyhovuje aktuálny systém. Deväťdesiatpäť percent členov odpovedalo, že chcú, aby zostal systém zachovaný. Anketu dostal aj bratislavský hasič. Podľa neho bola však formulácia otázok nešťastná. Anketa sa pýtala len na to, či chcú hasiči pracovať 12 alebo 24 hodín. Hasič sám priznáva, že systém 24-hodinových služieb mu vyhovuje, trvá však na tom, aby mal zaplatené všetky odrobené hodiny, teda aj osem „darovaných“ hodín. Na to sa už anketa nepýtala.

Po takejto službe hasiča čakajú dva dni voľna. Musí mať však pohotovostnú službu odrobenú. V prípade ak ho zastihne nočný výjazd, štát mu zaplatí nadčas, v pracovnom fonde sa to ale neodrazí. Na konci mesiaca sa tak môže stať, že mu chýbajú hodiny.

Hasiči sa búria

Asi 50 košických hasičov už štát žalovalo za porušovanie smernice EÚ z roku 2003. Naše súdy rozhodli, že systém je skutočne v rozpore s európskym právom. Hasiči z Košíc sa tento problém snažia vyriešiť už od roku 2012. Nakoniec im Krajský súd v Košiciach priznal odškodné 1500 eur.

Koncom januára dnes už bývalý minister vnútra Roman Mikulec povedal, že 99 % hasičov, chce zostať v zavedenom systéme a že inak to chcú len tí, ktorí podali žaloby. Medzitým sa však ku košickým hasičom pridali hasiči z ďalších krajov. Tak ako to potom je?

Mikulec tvrdí, že sa pýtal na zmenu systému veľakrát, no na to, aby systém fungoval, by zbor musel prijať 700 nových príslušníkov, čo je podľa neho nereálne. Ako riešenie vidí preplácanie odrobnených hodín, to by však ovplyvnilo štátny rozpočet. Zo zmeny z 24-hodinovej služby na 12-hodinovú, nie je nadšený ani Odborový zväz hasičov Slovenska. Hasiči sú tak v začarovanom kruhu. Zdá sa, že ministerstvu sa viac oplatí prehrávať súdy ako meniť zavedený systém.

Hrdinovia mimo domu

„Myslím, že budem hovoriť za všetkých, ak poviem, že sme na Vás, chlapci, naozaj veľmi hrdí a nesmierne si vážime Vaše nasadenie a oddanosť hasičskému remeslu,“ napísal Roman Mikulec pred dvoma rokmi v auguste, keď sa slovenskí hasiči vrátili z misie v Grécku. Nie každý hasič je týmto prístupom poctený. Štát slovenskými hasičmi chváli, no hrdinovia sú len dovtedy, kým sa nedomáhajú svojich práv. „Kolegovia odišli pomáhať do Grécka a Talianska. Nás zavolali do práce, lebo niekto robiť musí. Už nechcem tomuto štátu darovať ďalšie hodiny z môjho života,“ povedal bratislavský hasič.

Počas hasičskej misie do Grécka mal prísť do práce, pretože zobral službu za kolegu. Žiadal náhradné voľno, no za 12-hodinový záskok dostal len štyri hodiny náhradného voľna. Zvyšok bola nočná pohotovosť, ktorá sa mu nerátala do pracovného času, čiže ani nemal nárok na náhradné voľno. „Kam až necháme hasičov padnúť? My sa nemáme už kam dovolať. Keď som sa obrátil na nadriadeného, ten s tým nemá čo spraviť, lebo tak máme nastavený zákon. Písali sme aj pani prezidentke Čaputovej, ale konkrétnej odpovede sme sa nedočkali, iba utešenia, že sa to hádam zlepší,“ sťažuje sa.

Bratislavský hasič systém poznal už pred príchodom do zboru, no keď nastupoval, pohotovostné služby tvorili len 6 hodín. Ostatných 18 sa hasičom rátalo do odpracovaného času. Medzitým sa však pomery zmenili. Na štátnu službu hasičov sa vzťahuje osobitný zákon o Hasičskom a záchrannom zbore, ten však nepriznáva nárok na príplatky za víkendy či sviatky, ako majú bežní zamestnanci. Práve tento zákon je podľa bratislavského hasiča jednou z prekážok. „Štát z nás robí občanov druhej kategórie. Máme v štáte ľudí, ktorí za pohotovostnú službu majú najmenej štyri eurá, a potom máme ľudí, ktorým platiť nemusíme, a to sme my,“ hovorí hasič.