HORÚČAVY SKONČILI. Pripravte sa na radikálne zmenu počasia, výrazné ochladenie, intenzívne búrky a dážď

BRATISLAVA – Extrémne a teplé počasie, ktoré na Slovensku niekoľko dní lámalo rekordy skončilo. V nadchádzajúcich hodinách sa totiž charakter počasia na našom území zásadne zmení. Vlnu horúčav vystriedajú búrky, dážď a výrazné ochladenie.

 

Ako informuje imeteo.sk počasie sa začne meniť už v noci a zmena čaká celé územie Slovenska. „Počasie v našej oblasti dnes začne ovplyvňovať studený front. Ten sa dostane v priebehu nočných hodín až nad naše územie, kde sa zvlní. To bude znamenať to, že pohyb frontu sa nad našim územím zastaví a na ňom budú vznikať pomerne výrazné zrážky. Meteorologická služba Estofex vydala varovanie 2. stupňa. Búrky tu totiž budú prinášať výdatné zrážky a aj väčšie krúpy,“ konštatuje imeteo.sk. Meteorológovia dodávajú, že v nočných hodinách a v priebehu utorkového rána sa bude zrážkové pole nasúvať nad ďalšie oblasti nášho územia.

 

Meteorológovia varujú pred intenzívnymi búrkami. Zdroj: archív zoznam.sk

„V priebehu utorka tak v severozápadnej polovici Slovenska, teda na západe a severozápade treba počítať s výdatnejším dažďom, ktorý by v ideálnom prípade mohol priniesť až niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Na zvyšku územia zatiaľ pršať nebude, ale to sa zmení v utorok večer a v noci na stredu, kedy sa búrky a zrážky dostanú aj nad ďalšie časti Slovenska. Zrážok sa tak dočká aj stred a východ Slovenska. Najmenej zrážok by malo spadnúť na juhu,“ zdôrazňuje imeteo.sk. Za studeným frontom k nám bude prúdiť chladnejší vzduch od severozápadu. „Treba sa pripraviť na to, že tropické teploty odídu a čakajú nás miestami až podpriemerné teploty. V utorok sa maximá vo východnej polovici Slovenska budú pohybovať ešte od +24 do +30 °C, no v severozápadnej polovici Slovenska to pri daždi bude len od +17 do +24 °C. V stredu by sa malo ochladiť už na celom území Slovenska,“ informuje imeteo.sk.

 

Hrozia búrky na západe, v utorok i na strednom a východnom Slovensku. Zdroj: archív zoznam.sk

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal od pondelka večera výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Platí pre okresy najmä na západnom Slovensku a v niektorých okresoch na severozápade a juhu krajiny. Informujú o tom meteorológovia na svojom webe s tým, že výstraha platí do utorkovej (5.7.) 21.00 h. Zároveň od 6.00 h v utorok platí tiež výstraha pred búrkami, a to vo všetkých okresoch Banskobystrického kraja a niektorých okresoch Košického a Prešovského kraja. V týchto okresoch je malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút a s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Viac o téme: búrky, dovolenky, horúčavy, iMeteo.sk, krupy, leto, meteorológovia, ochladenie, počasie, predpovede, prívalové dažde, varovania, výstrahy

Súvisiace články