Regióny Bratislava Top

Hotel, za ktorým stojí známy privatizér, ohrozuje životy ľudí

Hotel Junior v Bratislave ohrozuje bezpečnosť obyvateľov Ružinova. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Bratislavčanov pri štrkoveckom jazere ohrozuje rozpodávajúci sa hotel. Chodci si musia dávať pozor na padajúci obklad. Starosta mestskej časti Ružinov ľudí vyzýva k opatrnosti a oslovil majiteľa, aby celú vec vyriešil. Hotel Junior vlastní známy podnikateľ, na ktorého je napojený privatizér ružomberských papierní.

 

O padajúcom obklade informoval starosta Ružinova Martin Chren na svojom facebooku. Upozornil Ružinovčanov, aby si dávali obrovský pozor. “Viacerí z vás mi dnes napísali, že ich vážne ohrozil padajúci obklad z rozpadávajúceho sa hotela Junior,” uviedol s tým, že v jednom prípade padol vedľa rodiny s deťmi. “Budeme okamžite kontaktovať majiteľa a preveríme, čo viac môžeme robiť,” dodal. Stavebný úrad už na základe podnetu mestskej časti nariadil zabezpečovacie práce.

“Majiteľ prisľúbil, že v priebehu dnešného dňa (štvrtok 28. februára – pozn. redakcie) situáciu napraví, odprace odpad a zabezpečí, aby ďalšie dlaždice odtiaľ nepadali,” povedal Martin Chren pre Glob.sk. Písal mu aj Ružinovčan pôvodom zo zahraničia, že dlaždice a padajúca omietka mu mohli zabiť dcéru, alebo ženu, ktoré v tom čase okolo prechádzali. Padajúci stavebný materiál na matku s dcérou takmer padol. Chren prisľúbil, že hotel ohradia a začne sa pracovať na odstránení. Majiteľovi hotela Junior zaslali nariadenie, ktorým ho vyzývajú, aby konal okamžite.

V nariadení sa uvádza, že poškodený vonkajší obklad , ktorý opadáva na priľahlé chodníky a cestné komunikácie, ohrozuje život alebo zdravie občanov, prípadne spôsobuje majetkové škody. Majiteľ stavby po tom ako vykoná neodkladné zabezpečovacie práce, má o tom písomne informovať stavebný úrad, ktorý práce nariadil, plus má priložiť aj fotodokumentáciu prác. 

Majiteľ hotela má priložiť k písomnej informácii aj fotodokumentáciu prác. Zdroj: Miestny úrad Ružinov

Známi podnikatelia

Majiteľom hotela Junior je eseročka Športreal invest, konateľmi sú Miloslav Čurilla a Andrej Farkaš. Stopercentným spoločníkom firmy je akciovka Eco-invest, za ktorou stojí známy podnikateľ Milan Fiľo.

Fiľo je známy privatizér. V 90. rokoch štát sprivatizoval známu ružomberskú celulózku Mondi SCP. Papierne získala firma ECO-INVEST za neprimerane nízku cenu. Pri kúpe akcií sa Fiľo zaviazal, že časť z nich rozdelí medzi zamestnancov – konkrétne 15 percent. ECO-INVEST následne časť svojho podielu predal s niekoľkonásobným ziskom zahraničným investorom. V podniku mu ostalo 49 percent. Drobní akcionári sa vyplatenia svojho podielu nikdy nedočkali, čím Fiľo a spol. nedodržali podmienky privatizačnej zmluvy. Namiesto toho, aby mu majetok štát vzal, zaplatila firma pokutu vo výške 10-miliónov korún. Fond národného majetku sa neskôr s firmou ECO-INVEST dohodol, že vyplatením spomínanej sumy zanikol záväzok vydať zamestnanecké akcie. Poškodení zamestnanci sa o svoj podiel dodnes súdia.

Predseda vlády SR Robert Fico (vľavo) a prezident spoločnosti ECO-INVEST Milan Fiľo (vpravo) počas slávnostného poklepania základného kameňa rozšírenia výroby a výstavby nového distribučného a logistického centra spoločnosti Harmanec – Kuvert, s.r.o. 25. februára 2015 v Brezne. FOTO TASR – Branislav Račko

Nejasná budúcnosť

Samotná firma Športreal, ktorá je vlastníkom rozpadávajúceho hotela, má podľa portálu finstat.sk celkovú zadlženosť 89,62 percent, pričom v roku 2017 zvýšila stratu o osem percent na takmer -127-tisíc eur. Hotel je aktuálne zatvorený a chátra. Plány s ním ostávajú nateraz nejasné.

V minulosti sa objavila informácia, že Junior chcú majitelia zrekonštruovať, alebo zbúrať. Na mieste, kde stojí, plánovala firma postaviť tri menšie objekty, v ktorej mali byť byty, apartmány a kancelárie. Návrh prestavby predstavila spoločnosť Športreal Invest. O prestavbe hotela, ktorý bol postavený v roku 1982, sa hovorilo ešte za predchádzajúceho majiteľa.

O stanovisko sme požiadali aj spoločnosť Športreal Invest. Do uzávierky na naše otázky neodpovedali.