Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

INFLÁCIA EXTRÉMNE STÚPA! Slovenská ekonomika a hospodárstvo začína kolabovať

Inflácia vo februári medziročne stúpla na 9 %. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Inflácia vo februári dosiahla 9 percent a medziročný rast cien vo februári 2022 dosiahol najvyššiu hodnotu za posledných vyše 17 rokov (od decembra 2003). Medziročne hýbali cenami dve najdôležitejšie výdavkové skupiny slovenských domácností – bývanie vrátane energií, ako aj potraviny.

 

Ako informuje Štatistický úrad medziročná hodnota inflácie vo februári 2022 vzrástla na 9 % (v januári bola 8,4 %). K jej rastu došlo najmä vplyvom pokračujúceho zvyšovania cien potravín. Medzimesačne sa zvýšili o 1,6 %, čo zdynamizovalo aj ich medziročné zdraženie na 9,8 %. Je to najvyššia hodnota medziročného rastu od augusta 2008. V porovnaní s februárom 2021 sa dvojciferne zvýšili ceny chleba a obilnín, ďalej zeleniny, ako aj olejov a tukov. Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností – bývanie a energie  – mali ceny medziročne vyššie o 13,2 %. Infláciu naďalej ťahali pokračujúce rasty cien stavebných materiálov premietnuté do rôznych zložiek odboru bývanie a zdražovanie pohonných hmôt.

Aktuálne spomedzi 12 hlavných zložiek spotrebného koša vzrástli ceny v desiatich. Ich rast zmiernil iba pokles cien odevov a obuvi, ceny alkoholických nápojov zostali nezmenené. Najvýznamnejšie k medzimesačnému rastu cien prispeli ceny potravín a nealkoholických nápojov. Potraviny boli drahšie o 1,6 % a nealkoholické nápoje o 1,5 %, obe skupiny však rástli miernejším tempom ako v januári. Najvýznamnejšie sa počas mesiaca zvýšili ceny mlieka, syrov a vajec o 1 %, chleba a obilnín o 1,6 % a zeleniny o 7,2 %. Oproti januáru sme si z nealko nápojov priplácali výraznejšie aj za kávu, čaj a kakao o 2,4 %.

 

Inflácia na Slovensku rastie nebývalým tempom. ZDROJ: Klub 500

Rast cien podporili rastúce ceny v odbore bývanie a to vplyvom drahších stavebných materiálov. Naďalej rástli ceny v doprave, pohonné hmoty za mesiac znova vzrástli o 3,6 %, ceny tiež rástli pri položke nákup dopravných prostriedkov o 1,3 %. Medziročná hodnota inflácie vo februári 2021 vzrástla na 9 % Najvýznamnejší vplyv mal rast cien potravín, ich ceny boli o 9,8 % vyššie ako pred rokom vo februári. Je to najvyššia hodnota od augusta 2008. Potraviny boli medziročne drahšie vo všetkých deviatich sledovaných potravinových triedach, najvýznamnejšie boli vyššie ceny chleba a obilnín o 11 %, olejov a tukov o 26,9 %, ale tiež zeleniny o 19,8 % či mlieka, syrov a vajec o 9,8 %.

Z nealkoholických nápojov sme viac zaplatili za kávu, čaj a kakao o 8,6 % aj za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy viac o 6,2 %. Potraviny a nealkoholické nápoje sú druhou najvýznamnejšou položkou vo výdavkoch slovenských domácností. Ceny plynu boli medziročne  vyššie o 19,6 %, elektriny o 11,7 %, tepelnej energie o 12,4 %. Okrem toho naďalej rástlo nájomné (o 15,6 %) aj údržba a oprava obydlia (16,3 %). Ceny pohonných hmôt boli vo februári medziročne vyššie o 22 %. Vyššie ceny zotrvali aj v odbore reštaurácie a hotely o 15,6 %, ďalej v odbore alkoholické nápoje a tabak (tabak o 14,7 %, destiláty o 5 %, víno o 4,2 %) aj v odbore rekreácia a kultúra 6,6 %.

 

Rast HDP v krajinách Európskej únie. ZDROJ: Klub 500