Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Zdražovanie láme rekordy! Je NAJVYŠŠIE za posledných 30 rokov: A má byť ešte horšie

Inflácia od januára minulého roka bez prestávky rástla a v novembri a decembri sa zastavila na hodnote 15,4 %. ZDROJ: Štatistický úrad

BRATISLAVA – Priemerná inflácia na Slovensku za celý minulý rok dosiahla 12,8 %. Výraznejšie rástli ceny iba v roku 1993. Vlaňajší vývoj ovplyvnilo najmä zdraženie energií a v novodobej histórii Slovenska rekordný nárast cien potravín a pohonných hmôt. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

 

Rast cien sa v minulom roku výrazne zdynamizoval, ešte v roku 2021 dosiahla inflácia iba 3,2 % a od roku 2005 ani raz neprekročila hranicu 5 %. “Vlaňajšia ročná inflácia tak prekonala predošlé maximum z roku 2000, kedy rast cien dosiahol 12 %. Vyššia inflácia bola nameraná iba v prvom roku existencie samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, kedy inflácia prekročila 23 %, pri mierne odlišnej metodike ako v súčasnosti,” priblížili štatistici. Vysoký rast cien sa prejavil najmä kvôli zdražovaniu dvoch hlavných výdavkových skupín domácností – potravín a nealkoholických nápojov, ako aj bývania s energiami, ktoré spolu tvoria 47 % percent výdavkov. Pri potravinách sa ceny za minulý rok zvýšili priemerne o 19,3 %, pričom vyšší rast sa prejavil vo všetkých deviatich sledovaných skupinách produktov. Najväčší vplyv na výdavky domácností mal celkový rast cien mäsa o viac ako 18 %, mlieka, syrov a vajec o vyše 20 %, ako aj chleba a obilnín o približne 21 %.

“Pri bývaní a energiách sme zaznamenali medziročný rast cien o 15,5 %. Takýto vývoj najvýraznejšie ovplyvnilo, po úpravách regulovaných cien pre domácnosti, zvýšenie cien energií na začiatku roka,” priblížil Štatistický úrad. V druhom polroku sa k tomu pripojil zrýchlený rast cien najmä dreva, pevné palivá tak za celý rok zdraželi o štvrtinu. Tretí najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali vlani pohonné látky, ktoré  zdynamizovali rast cien v doprave. Ich ceny zaznamenali rekordné rasty aj hodnoty najmä v druhom štvrťroku, mesiac pred prázdninami ich rast prekročil 40 %. V priemere za celý rok boli pohonné látky drahšie o 26 %.

 

Inflácia od januára minulého roka bez prestávky rástla a v novembri a decembri sa zastavila na hodnote 15,4 %. ZDROJ: Štatistický úrad

Medzimesačne vzrástli ceny v 9 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností). Najvýraznejší vplyv na infláciu mali aj naďalej potraviny.  Najvýznamnejšie zvýšenie sa prejavilo v raste cien mlieka, syrov, vajec o 4,2 % (najmä však vajec o 11 %), chleba a obilnín o 1,8 % a mäsa o 0,6 %. Naopak lacnejšie v porovnaní s predošlým mesiacom bolo ovocie o 1,7 %, oleje a tuky o 1,3 % a zelenina o 0,5 %. “Ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a v decembri 2022 boli medziročne drahšie o 29 %. Zvýšenie cien o viac ako 24 % sa prejavilo až v 7 z 9 skupín potravín. Ceny chleba a obilnín boli vyššie o 26,2 %, mäsa o 30,1 % a mlieka, syrov a vajec až o 37,7 %. Výrazne drahšie však zostali aj ceny zeleniny a ovocia,” konštatuje Štatistický úrad.