Regióny Bratislava

INVÁZIA DIVIAKOV v Bratislave: Ľudia žijú v strachu, nepomáhajú ani klaksóny

diviaky, odstrel, Mestské lesy
Diviaky obsadili Karlovu Ves. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Hlavné mesto ovládla nielen pandémia, ale aj samozvaní osadníci, ktorí vo veľkom okupujú bratislavské sídliská. Ľudia sa boja vychádzať po zotmení z domu. Niektorí „odvážlivci“ dokonca prevzali situáciu do vlastných rúk a pásikavých návštevníkov začali plašiť s baterkou a klaksónom. Poľovníci sú z celej situácie zúfalí. Tvrdia totiž, že si ju ľudia spôsobili sami.

 

“Keď ideš poľovať na medveďa, upovedom o tom lekára. Keď ideš poľovať na kanca, upovedom o tom hrobára.”

 

Akonáhle sa tatranské medvede uložili na dlhý zimný spánok, stala sa terčom pozornosti iná zver – diviačia. Tá nedá spať v posledných týždňoch najmä obyvateľom bratislavskej Karlovej Vsi. Početnú čriedu uväznila na začiatku októbra výstavba diaľnice D4 R7 v Podunajských Biskupiciach. Miestny poľovník Otto Nevický nám prezradil, že doteraz v tomto revíri vystrieľali už 67 diviakov. Podobný problém teraz riešia aj obyvatelia sídlisk v Karlovej Vsi a okolí. Tým sa mnohopočetné stáda premávajú priamo pod oknami. Podľa poľovníkov je diviačia zver tento rok síce premnožená, ale nemigrovala by do intravilánu mesta keby ľudia dodržiavali isté zásady.

BEZRADNÍ POĽOVNÍCI: Nová diaľnica UVÄZNILA asi STOVKU DIVIAKOV! Teraz ich musia VYSTRIEĽAŤ

V pondelok večer sa znova objavili na sociálnych sieťach šokujúce zábery. Obyvateľ sídliska na Hlaváčkovej ulici nakrútil ako sa črieda statných ošípaných s mladými preháňa popod balkónmi. Redaktorka za účelom zistenia bližších informácií a detailov vyčíňania štvornohých živočíchov na Karloveskom sídlisku kontaktovala priamo jedného z miestnych obyvateľov, ktorý spomínané zábery zverejnil. „Vyskytujú sa tu už pár mesiacov, ale v poslednej dobe chodia stále ďalej medzi paneláky,“ priblížil okolnosti momentálnej situácie na sídlisku jeden z obyvateľov, ktorý si neželal, aby bolo jeho meno zverejnené. Na videách je dokonca vidieť ako sa jeden z občanov „obetoval“ a čriedu začal plašiť s klaksónom, či baterkou.

Diviaky sa stali bežnou súčasťou života miestnych. Zdroj: archív jedného z obyvateľov

Po zotmení sa bojíme vyjsť z domu

Miestny obyvateľ prezradil, že diviaky sa na sídlisku začali objavovať koncom októbra. Avšak už začiatkom septembra začal nachádzať v blízkosti detského ihriska „vyorané diery“ od ich rypákov. „Aj teraz ako nasnežilo a ráno som išiel okolo bolo všetko ako čerstvo poorané,“ povedal pre zregiony.sk s tým, že neželaní diviačí návštevníci už okolo 19 vychádzajú z lesa na výlet do obývanej oblasti. Podľa poľovníkov je tento rok diviačia zver v hojnom počte zastúpená najmä vďaka dostatku potravy, či vhodným podmienkam pre rozmnožovanie. Poľovník Nevický tvrdí, že normálne sa diviaky množili raz ročne, teraz aj trikrát.

Jeden odvážlivec dokonca začal diviačiu svorku plašiť s klaksónom a baterkou. Zdroj: archív jedného z obyvateľov

Prečo sa však súmračné zvery sťahujú stále bližšie k ľudským obydliam? Náš respondent a zároveň obyvateľ dotknutého sídliska priznal, že v bloku je veľa „zodpovedných“ občanov, ktorí rozhadzujú odpadky aj mimo smetných nádob a to zver láka. Štatutárny zástupca a predseda miestneho poľovníckeho združenia vidí situáciu rovnako. „Darmo ich my vábime do lesa, keď všetci ľudia ich z lesov vyháňajú. Potom sa sťahujú bližšie do intravilánu mesta. Ľudia im dokonca na tomto sídlisku vyhadzujú jedlo z balkóna,“ objasnil pre zregiony.sk Ján Martinovič, ktorý zasahuje na spomínanom sídlisku.

Galéria
diviaky, konverzácia
Obyvateľ nám dokonca poslal jeho súkromnú konverzáciu s kamarátom, ktorého žena sa skrývala pred 20 členným stádom.
diviaky, konverzácia
Obyvateľ nám dokonca poslal jeho súkromnú konverzáciu s kamarátom, ktorého žena sa skrývala pred 20 členným stádom.
navigate_before
navigate_next

Zastreli sme zatiaľ štyri kusy

Poľovník Ján Martinovič ďalej potvrdil, že v danom poľovníckom revíri v Karlovej Vsi odstrelili zatiaľ štyroch jedincov. „Opatrenia tam robíme. Večer sme tam týždeň dozadu ulovili 4 kusy,“ spomína však, že loviť uprostred sídliska je mimoriadne náročné, „ten odstrel je tam veľmi komplikovaný, keďže nemôžme strieľať uprostred sídliska,“ ako ďalej Martinovič uviedol o súčinnosť museli požiadať aj mestskú časť Karlova Ves, aby im dala súhlas poľovať na nepoľovnej ploche. Majú sa teda obyvatelia čoho obávať? „Normálne vás diviak nenapadne, pokiaľ nechytáte ich mláďatá. Treba byť hluční a dávať si pozor na to, aby na mláďa, či diviaka nezaútočil váš pes. Taktiež by sa ľudia mali vyhýbať húštinám. Diviak totiž v amoku nerozlišuje medzi psom a jeho majiteľom,“ uzavrel miestny poľovník s radou pre Bratislavčanov.

Na ďalšom videu je aj vidieť ako muž s baterkou beží za stádom a ženie ich preč. Zdroj: archív jedného z obyvateľov

Diviakov bez vnadenia neulovíte

Poľovníci diviakov aktívne strieľajú, avšak v efektívnom love im podľa predsedu poľovníckeho združenia v revíre Podunajské Biskupice Otta Nevického bránia práve vyhlášky veterinárnej správy. Ktoré museli vydať kvôli zabráneniu šírenia moru ošípaných. „To sa nedá tam strieľať medzi chatami a záhradami, zákon o poľovníctve to nepovoľuje. My ich lovíme na tzv. vnadiskách a tam som aj dve veci namietal. Keďže vyhlášky sú nastavené proti rozšíreniu afrického moru je zakázané vnadenie, ale diviaka bez vnadenia neulovíte,“ objasnil podobnú situáciu v Podunajských Biskupiciach, kde sa vyskytovalo viac ako 100 kusov diviačej zvery. Ďalšou prekážkou sú podľa jeho slov aj slabé návnady. “Diviaka neprilákam na jedno kilo potravy denne, keď sa môže pásť vo veľkom na kukurici.”

Mladé diviaky. Zdroj: TASR / DPA

Zastrelené diviaky nemajú kam dať

Ďalší problém podľa poľovníka nastáva v momente, keď už zver ulovia, nemajú ju totiž kam umiestniť. „Na Slovensku nefunguje, resp. v obmedzenom množstve funguje výkup diviny“ pokračuje „pretože keď tú zver aj ulovíme, nemáme ju kam dať. Každý diviak musí ísť po odstrele na rozbor, kým urobia laboratórne vzorky, mäso by malo byť uskladnené v chladiacich boxoch, ktoré nemáme k dispozícii,“ objasnil s tým, že štát im neposkytol na lov potrebné prostriedky.

Diviaky sa dožívajú až 20 rokov. Ilustračné foto. Zdroj: TASR / DPA

Ľudia ich vyhnali z lesov

Biológ referuje, že ďalším kameňom úrazu sú práve nedisciplinovaní psičkári a cyklisti, ktorí sa v masovom množstve nahrnuli do lesov počas pandémie a zver odtiaľ vydurili. Podobná situácia nastala napríklad aj s medveďmi vo Vysokých Tatrách. Ľudia rušia diviakov v ich prirodzenom revíre a tí sa potom presúvajú na sídliská. „Chodia na bicykloch a so psami v lese mimo vyznačených chodníkov a cestičiek. Často majú psov na voľno, čo je v lese zakázané. Psy a hlasní ľudia rušia diviakov v ich prirodzenom prostredí, čo spôsobuje, že migrujú bližšie k mestu,“ objasnil s tým že napomenutia poľovníkov ľudia neberú do úvahy.

kontajner, diviaky, problém, Žilina
Diviakov podobne ako medvede lákajú nezabezpečené odpadky. Zdroj: FB / Mestská polícia Žilina

Diviačia zver podľa neho sama od seba psy neatakuje: „Diviaky nenapádajú psov, lebo pes má byť podľa zákona priviazaný na vodítku, v takom prípade ho nemá ako napadnúť lebo žiadny diviak za psom na chodník utekať nebude. Diviak sa bráni len v takom prípade, keď ho pes atakuje,“ prízvukuje s tým, že diviak je veľmi plachá zver a s človekom sa do konfliktu len tak ľahko nedostane. „Diviaky sú súmračná nočná zver, ktorá je cez deň zalahnutá, pokiaľ ich niečo nevyrušuje. Tam kde by mali mať uprostred lesa svoju oázu pokoja im chodia psy na voľno a cyklisti,“ dodáva s tým, že situáciu na okrajoch lesov by mali monitorovať aj mestskí policajti.

Stanovisko mestskej časti

Hovorca mestskej časti Karlova Ves Branislav Heldes pre zregiony.sk reagoval, že miestny úrad nemá oprávnenie ani zákonnú možnosť eliminovať výskyt diviačej zveri na svojom území. Potvrdil však, že napriek tomu situáciu neberie na ľahkú váhu a snaží sa ju riešiť. Pravidelne však žiadame Okresný úrad, pozemkový a lesný odbor o mimoriadne povolenia pre poľovníkov štátnych či mestských lesov. Okresný úrad na naše požiadavky odpovedal povolením mimoriadneho odstrelu aj v nepoľovných oblastiach, čo prináša aj isté riziká, vzhľadom na vysoký pohyb osôb v lese.  Mimoriadny odstrel prebieha na viacerých miestach aj v súčasnosti. Týka sa zníženia počtu zvierat v lokalite Staré grunty, Líščie údolie, Krčace a Dlhé diely,” odpovedal Heldes na naŠe otázky. Ďalej priblížil, že ľudí pravidelne informujú o tom ako sa majú správať. “Informujeme obyvateľov o potrebe udržiavania a kosenia záhradných pozemkov, o zákaze voľného pohybu psa v lesných porastoch a zákaze vyhadzovania zvyškov potravín napríklad z balkónov do záhrad či trávnikov,” ako doplnil diviaky im spôsobujú aj materiálne škody, “Ničia oplotenie, trávniky, žerú úrodu a na sídliskách vzbudzujú obavy o bezpečnosť zo strany obyvateľov. Nemalý problém spôsobujú niektorí majitelia záhrad, ktorí sa o nestarajú, nekosia ich, prípadne nechávajú plodiny priamo v záhrade.”