Regióny Bratislava Top

JE TO TU! Neďaleko Bratislavy spozorovali medveďa: Ochranári hovoria o prirodzenej migrácii

Hrôzostrašný útok medveďa.
Ilustračná foto. Zdroj: YouTube/Ska drone | Life in the wild Ska drone | Life in the wild

SVÄTÝ JUR – Medzi Svätým Jurom a Vajnormi spozoroval miestny poľovník medveďa. Približne 120-kilový samec sa vraj v blízkosti hlavného mesta pohybuje osamote. Zatiaľ, čo poľovníci apelujú na to, že šelmu tak blízko Bratislavy ešte nevideli, ochranári zo Zásahového tímu poukazujú na prirodzenú migráciu a vzniknutá situácia im vrásky na čele nerobí.

 

V sobotu podvečer poľovník zo Svätého Jura (okres Bratislava) na obchôdzke spozoroval medveďa. Informáciu sprostredkoval občanom primátor mesta Šimon Gabura prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. Neskôr sa k nemu pridala aj bratislavská mestská časť Vajnory, „..Prijali sme nepotvrdenú správu, že v Malých Karpatoch nad Vajnorami videli medveďa. Preverujeme spolu so šéfom poľovníkov a ďalšími kompetentnými skutkový stav, či je možnosť výskytu tejto šelmy v našom katastri reálna. Netreba prepadať žiadnej panike,“ napísali na oficiálnej stránke mestskej časti.

Muž, ktorý prežil útok medveďa: Bolo to strašné! Nedokázal som si ľahnúť na zem a hrať mŕtveho

Keďže sa medvede pri v Malých Karpatoch objavujú zriedkavo, informáciu sme sa pokúšali overiť najprv  u primátora mesta Svätý Jur, „Videl ho poľovník na obchôdzke. Dá sa predpokladať, že ho aj identifikoval, keďže odhadol, že by mohol mať 100 až 120 kilogramov,“ povedal pre zregionu.sk Gabura. Ten výskyt oznámil aj Zásahovému tímu pre medveďa hnedého, čo je podľa jeho slov oficiálne stanovený postup. „Nebol v zastavanom území, bol kúsok od lesa,“ dodáva primátor s tým, že ľudí upozornil prostredníctvom sociálnych sietí. O súčinnosť požiadal aj poľovnícke združenie Vajnory, keďže informácia nie je zatiaľ na 100% potvrdená.

Medveďa tu za posledných 20 rokov nevidel

 „Preverujeme to samozrejme, monitorujeme to a sami sme zvedaví, či to bola pravdivá informácia lebo z našej poľovnej spoločnosti ho nikto nevidel,“ uviedol pre zregionu.sk predseda poľovníckeho združenia Vajnory Ján Panák. „My s tým nemôžme nič robiť lebo medveď je chránený, my ho môžeme iba nahlásiť starostovi, aby to dal na vedomie občanom,“ priblížil poľovník. Hovorí, že v revíri sú aj nejaké fotopasce, tie však zatiaľ prítomnosť šelmy nepreukázali. Informáciu však neberie na ľahkú váhu, „Viete keby to bol rádový občan, tak možno áno, ale keď už je to poľovník, tak by som tomu prikladal väčší dôraz,“ argumentuje Panák.

Medveď v Porube neútočil po prvýkrát! Ľuďom odporučili, aby nechodili do lesa

Výskyt osamotenej šelmy blízko Bratislavy si vysvetľuje tak, že sa zrejme jedná o jedno z mláďat medvedice na Zochovej chate alebo Pezinskej Babe. Pri mladých jedincoch je bežné, že sa oddelia od matky a žijú samostatne. „V minulosti sa hovorilo o pume aj o medveďovi, čo sa nepotvrdilo, tak preto som si aj ja zo začiatku myslel, že to len nejaký turista videl, ale keď už to hovorí poľovník a jeho meno je v Jure známe, tak to už nikto neberie len tak, že si to niekto vymyslel,“ dodáva. Panák vyzýva ľudí k ostražitosti a to najmä z dôvodu, že v blízkosti sú cyklotrasy a turistické chodníky.

Medveď podľa neho predstavuje väčšiu hrozbu ako diviaky, „Pre ľudí by to bol problém, hlavne keď je ten medveď vyrušený pri tom ako konzumuje nejakú potravu, tak by sa mu to určite nepáčilo a ten diviak je viacej plachý, takže toto je väčší problém,“ hovorí predseda vajnorských poľovníkov s tým, že medveďa tu za posledných 20 rokov nevidel. „Čo poľujem som žiadneho medveďa nevidel a keď už ide do Bratislavy, do jurskych lesov, bratislavských mestských lesov, tak asi by sa tým už mal niekto zaoberať, veď to je strašné. Pristupuje sa k tomu, tak jak sa pristupuje, tak si dokaličíme občanov,“ dodáva s rozčarovaním Ján Panák.

V Porube napadol medveď človeka! Staršieho pána dohrýzol, skončil v nemocnici

Primátor Svätého Jura Šimon Gabura. Zdroj: stránka mesta

Poľovník si je istý, tým čo videl

Redaktorke zregionu.sk sa podarilo spojiť aj so spomínaným poľovníkom, ktorý ako jediný šelmu na vlastné oči videl. Boris Hupka hovorí, že medveďa zahliadol asi 200 metrov od vstupu do mesta Svätý Jur pri stĺpoch vysokého napätia. „Išiel som po takej ceste a boli tam konáre praskali, pukali, ale on ma nevidel v podstate lebo ja som bol tak za zatáčkou, keď som prišiel bližšie, tak už ma uvidel a utekal predo mnou,“ opisuje svoju asi zo 40-metrovej vzdialenosti.

Ako účinne zabrániť stretu s medveďom? Roľničky nefungujú, jedlo preč zo stanu! Radí fotografka divokej prírody

Po zverejnení informácie sa na mestských stránkach objavili aj pochybovačné komentáre, v ktorých si dokonca niektorí ľudia z poľovníka uťahovali. Hupka si je však tým čo videl istý, „Samozrejme, však bol odo mňa 40 metrov, zadok som mu videl, ako predo mnou utekal a potom zaliezol do húštiny,“ vysvetľuje poľovník. Podľa jeho slov približne trojročného maca do oblasti mohli prilákať zrejúce černice. Na rozdiel od predsedu poľovníckeho združenia Vajnor, Hupka hovorí, že fotopasce sa v spomínanej lokalite nenachádzajú. „Oni nemajú fotopasce u nás v jurskom chotári,“ hovorí. „Aj ľutujem, že som to vôbec oznámil, tí ľudia tam píšu, či som nebol opitý, či som nebol na práškoch a takéto veci. Nereagujem na to samozrejme, ale čítam to,“ dodáva Hupka k útočným komentárom.  Správu ohlásil starostovi Svätého Jura, ktorý následne upovedomil Zásahový tím ministerstva životného prostredia.

Pokiaľ je v lese, je všetko v poriadku

Ochranári z tímu, ktorý zriadil minister životného prostredia na odstraňovanie problémových jedincov situáciu registrujú. „Volal nám starosta, že ho tam nejaký poľovník zazrel, ale už viac informácií odtiaľ nemáme,“ povedal redaktorke zregionu.sk člen Zásahového tímu. „Pravdepodobne ide o nejakého medveďa, čo tadiaľ len prechádzal,“ hovorí s tým, že na miesto sa zrejme vyberú, avšak nevedia to zaručiť, keďže aktuálne vykonávajú viacero zásahov v okolí Martina a Detvy. Člen tímu envirorezortu však medveďa pri Bratislave nepovažuje za nič neobvyklé, „Nie, on je v lese v Malých Karpatoch, vo svojom prirodzenom prostredí. Pokiaľ je v lese, tak medveď do lesa patrí. Uvidíme, či sa bude približovať do intravilánu a potom zvolíme postup,“ reagoval pre zregionu.sk s tým, že podľa ochranára medvede prirodzene migrujú a hľadajú si tak nový priestor na život.

Na cyklistku sa vyrútila medvedica: Labou jej pristúpila ruku a dychčala do tváre! Šelmu odohnal nebojácny Husky