Domáca Regióny Bratislava Top

Kandidát na primátora Bratislavy Václav Mika: Naše mesto spoločne rozhýbeme

Václav Mika. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Už v novembri si budú Slováci vyberať nových primátorov a starostov. V hlavnom meste o stoličku šéfa zabojuje viacero známych tvári. Medzi nimi je aj Václav Mika. Bývalý riaditeľ RTVS a manažér kandiduje ako nezávislý, v jedinom doteraz známom prieskume bol na zdieľanom druhom mieste spolu s Jánom Mrvom. Glob.sk sa ho pýtal, čo by ako primátor Bratislave ponúkol.

Keď riešite dopravu v Bratislave, musíte s ňou riešiť aj rozširovanie zelene a výsadbu nových stromových alejí. Ak budujete nové škôlky, je nevyhnutné stavať aj štartovacie byty pre mladé rodiny a aj pre zamestnancov, aby mal kto v škôlkach pracovať, pretože kvalifikovaných ľudí je nedostatok. Pri opravách ciest nesmiete zabudnúť na chodníky a cyklotrasy a zároveň na nové vodozádržné opatrenia, aby sa ulice počas lejakov neocitli pod vodou. Všetko si všetkým súvisí, hovorí kandidát na primátora Bratislavy Václav Mika.

Ako prvý z relevantných kandidátov zverejnil ucelený volebný program NAŠE MESTO JE TO HLAVNÉ – Spoločne rozhýbeme Bratislavu. Dobudovanie električky na koniec Petržalky, modernizáciu a rozšírenie tratí z Dúbravky do Borov a ďalej či zo Zlatých pieskov do Vajnor považuje za samozrejmosť v prípade Petržalky dokonca nevyhnutnosť lebo reálne hrozí prepadnú eurofondy.

Rekonštrukcie bratislavských ciest musia podľa Miku prebiehať komplexne – teda nestačí len vymeniť asfalt a hlavne všetko treba robiť od prvého dňa a nie pár mesiacov pred voľbami. Václav Mika má ambíciu vytvoriť z Bratislavy najzelenšiu metropolu. K tomu má dopomôcť aj vyhlásenie Národného parku na území hlavného mesta. Hlavné mesto Bratislava sa má podľa neho venovať aj seniorom a zdravotne znevýhodnených, preto navrhuje aj zriadenie pozície ombudsmana pre tieto skupiny, v pôsobnosti primátora. Mladí či dôchodcovia, deti alebo rodiny, všetci sa musia cítiť v hlavnom meste dobre, ale aj bezpečne. Kandidát preto okrem zvýšenia počtu mestských policajtov, vyšších právomocí navrhuje zabezpečiť nový kamerový systém v rámci existujúceho mestského osvetlenia.

Zavedenie digitálneho územného plánu musí byť samozrejmosťou a je to najväčší priestor pre sebavedomie mesta voči developerom. Mesto musí tvoriť názor, určovať dej a riadiť rozvoj.  Skutky, nie slová; spájať nie rozdeľovať, to sú vybrané slovné spojenia, ktoré kandidát uvádza hneď na začiatku svojho programu. Václav Mika: „Byť Bratislavčanom musí byť nielen dobré, ale aj výhodné. Preto naše mesto spoločne rozhýbeme. Nechcem po sebe zanechať žiadne pomníky, ale moderné a fungujúce mesto.“

Bratislavčania si budú vyberať nového primátora už v novembrových voľbách, Zdroj: SITA/Marko Erd