Regióny Bratislava

Kaštieľsky park v Stupave má prejsť komplexnou rekonštrukciou

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA  – Historický kaštieľsky park v Stupave má prejsť komplexnou rekonštrukciou. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) plánuje zrevitalizovať zeleň, upraviť chodníky, doplniť mobiliár či osvetlenie. Historický charakter parku však má ostať zachovaný. Začiatok prác odhaduje kraj na jeseň tohto roka. Predpokladaná suma projektu je približne 1,5 milióna eur. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

 

“Kaštieľsky park v Stupave je jedinečné miesto, v ktorom však už cítiť zub času. Jeho revitalizáciou mu prinavrátime nielen zašlú slávu, ale tiež vytvoríme obyvateľom i návštevníkom funkčný a estetický priestor určený na voľné chvíle,” uviedol predseda BSK Juraj Droba. Revitalizácia obsahuje viacero stavebných etáp. Zahŕňa obnovu parkových plôch vrátane rekonštrukcie ciest, zmien v trasovaní a povrchových úprav. Súčasťou projektu sú vegetačné úpravy, ako oživenie zelene, výrub starých a výsadba nových drevín.

Park založil šľachtický rod Pálfiovcov

“Návrh taktiež počíta s osadením parkového mobiliára prispôsobeného pre všetky vekové kategórie a navrhnutého tak, aby priestor zatraktívnil nielen na oddych, ale slúžil aj na kultúrne podujatia,” uviedla Forman. Priblížila, že do parku pribudnú i osvetlenie a kamerový systém. Revitalizácia parku bude financovaná z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Rakúsko 2021 – 2027. Jeho rekonštrukcia sa realizuje prostredníctvom projektu ParksFit4Future. Park založil šľachtický rod Pálfiovcov v 18. storočí s prvkami formálnej barokovej záhrady. Neskôr bol prebudovaný do podoby prírodne-krajinárskeho parku. Pôvodne bol v parku umiestnený grófsky pivovar, mlyn a niekoľko rybníkov. Súčasťou areálu je aj štvorkrídlová budova kaštieľa s obdĺžnikovým nádvorím, pochádzajúca z 30. rokov 17. storočia.