Regióny Bratislava Top

KAUZA Obľúbené jazero sa mení na ELDORÁDO ČIERNYCH STAVIEB: Miestni sa búria, úrady mlčia!

Ilustračné. ZDROJ: TARS

SENEC – Slovenské Eldorádo čiernych stavieb. Aj takto miestni nazývajú jednu z najobľúbenejších turistických destinácií – Senecké hlboké jazero. Brehy tzv. Gulášky niekoľko rokov zapĺňali čierne stavby. Mesto s tým nič nerobí a územný plán je nedokončený. 

 

Kauza ohľadom čiernych stavieb na brehoch populárneho seneckého jazera naberá na obrátkach. Nie len že sa stále nevyriešili nezrovnalosti z minulosti ohľadom udelenia stavebného povolenia, po novom, podľa miestnych, pribúdajú v okolí aj ďalšie nelegálne objekty.

Čulý stavebný ruch, výkopové práce, kladenie sietí bez povolenia a terénne úpravy na ďalších pozemkoch v posledných týždňoch dávajú dôvod domnievať sa, že Hlboké jazero dostane do vienka ďalšiu „černotu“, ktorá zástupcov vedenia mesta Senec opäť nechá chladnými.

Guláška. ZDROJ: slovozivota.sk

Podľa hovorkyne mestského úradu v Senci Martiny Ostatníkovej je však výstavba akýchkoľvek stavieb na brehoch jazera  bez stavebného povolenia zakázaná. “Mesto eviduje, že niektorí vlastníci pozemkov bez ohľadu na povinnosti vyplývajúce zo stavebného zákona a podmienok stanovených územným plánom (ÚP), či už z nevedomosti alebo z pocitu prioritizácie vlastníckeho vzťahu k pozemku, začali s výstavbou bez stavebného povolenia. Spoločný obecný úrad pre stavebný poriadok rieši tieto čierne stavby, je to však veľmi zdĺhavý a komplikovaný proces,” uvádza hovorkyňa.

Kde je teda pravda?

Z uvedeného je teda zrejmé, že samotný stavebný úrad zastáva názor, že akákoľvek výstavba v danej lokalite nie je možná bez povolenia od vedenia mesta. Je preto záhadou, prečo aj napriek spomínanému zákazu prebiehajú v okolí Gulášky v posledných týždňoch intenzívne stavebné práce.

Ladislav Kuruc, šéf Občianskeho združenia Guláška a majiteľ viacerých pozemkov v jej okolí hovorí, že táto situáciu trvá už niekoľko rokov. Ako pre zregionu.sk povedal, podľa neho je najväčším problém spor medzi súkromnými vlastníkmi a spoločnosťou Doprastav, a.s.

„Táto firma v minulosti prebagrovala pozemky súkromných vlastníkov, pretože jej zavadzali pri výstavbe projektu. Neustále nám, súkromníkom, znepríjemňujú život. Minule mi dokonca vypli elektrinu v celom objekte. Ja sám som podal už dve trestné oznámenia, ktorými sa aktuálne zaoberá polícia,“ hovorí Kuruc.

Práce prebiehajú, stavebné povolenie vraj netreba

To, že v súčasnosti prebiehajú isté stavebné práce na súkromných pozemkoch v okolí jazera nám Kuruc potvrdil. “Práve na to pozerám, áno stavajú tu oplatenie. Ale na oplatenie nepotrebujete mať povolenie od stavebného úradu, ako napríklad pri stavaní betónových objektov. Pri oplatení stačí, ak majiteľ súkromného pozemku ohlási danú výstavbu,” vysvetľuje Kuruc.

Všetko sa to začalo ešte v roku 2013, kedy na jeho brehoch vznikla prvá čierna stavba. A nie hocijaká. Bungalov s heliportom, parkovacími miestami, mólami a altánkami. Za prvou lastovičkou čiernych stavieb bol majiteľ autobazárov DAREX Martin Klíma. Vtedy bola táto kauza všemožne medializovaná.

Kuruc: Neurobil nič zlé

Ladislav Kuruc je však presvedčený, že Martin Klíma neurobil nič zlé. Podľa neho ide o mobilnú stavbu, na ktorú žiadne stavebné povolenie netreba.

„Je to dom bez prívodu elektriky či kanalizácie. Elektrinu si vyriešil generátorom, kanalizáciu septikom. Keď staval, prišli asi dva- alebo trikrát mestskí policajti, pozreli sa a odišli. Mobilný dom nemôže byť čierna stavba. Neurobil betónové plochy ani žiadne základy, je to čisto drevená stavba a stavebnému úradu odniesol dokumenty mobilného domu,“ hovorí Ladislav Kuruc. „Keby si tu majitelia pozemkov postavili desiatky mobilných domov, tak nikto nemôže nič povedať, lebo to naozaj nie je v rozpore so zákonom,“ tvrdí.

Naša redakcia sa snažila kontaktovať aj majiteľa stavby Martina Klímu, avšak momentálne je odcestovaný v zahraničí.