Regióny Bratislava

Kollár, ale aj prezidentka si pripomínajú 76. výročie oslobodenia Bratislavy. Nie sú jediní

Zdroj: FB / Zuzana Čaputová

BRATISLAVA – Je potrebné si pripomínať krivdy, ktoré na Slovensku napáchali fašistické hordy. Pri príležitosti pietneho aktu kladenia vencov na Vojenskom pamätníku Slavín na 76. výročie oslobodenia Bratislavy to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina).

 

“Dnes si to musíme o to viacej pripomínať, lebo sa nám rôzne neonacistické organizácie rozmáhajú. Ľudia si začínajú myslieť, že to je v poriadku,” zdôraznil s tým, že národy, ktoré sa obetovali pri oslobodení celej Európy, si nezaslúžia, aby sa na nich zabudlo.

Doplnil, že národ, ktorý si nepamätá svoju históriu a minulosť, si nezaslúži mať budúcnosť. Predseda parlamentu pripomenul, že na Slavíne je pochovaných 6000 sovietskych vojakov a 742 vojakov bolo priamo zabitých pri oslobodzovaní Bratislavy. Dodal, že pre súčasnú pandemickú situáciu sa na pietnych aktoch zúčastňujú ústavní činitelia samostatne.

Aj prezidentka pokladala vence

Slovenský štát posielal vlastných občanov na smrť alebo ťažké práce len pre ich príslušnosť k menšine. Pri príležitosti 76. výročia oslobodenia Bratislavy to na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá si spolu s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom toto výročie pripomenula položením venca k Pamätníku víťazstva.

Hlava štátu pripomenula, že hlavné mesto Slovenska bolo oslobodené krátko pred koncom druhej svetovej vojny. “Najväčší podiel na oslobodení mesta mali príslušníci Červenej armády, a tiež rumunskí vojaci,” zdôraznila. Rovnako poukázala na to, že posledný transport politických väzňov do koncentračného tábora v rakúskom Mauthausene bol z Bratislavy vypravený krátko pred jej oslobodením, 31. marca 1945.

“Nacizmus porazil až spoločný postup vojsk štátov protihitlerovskej koalície a vojakov rôznych národností. Som vďačná za hrdinstvo všetkých ľudí, ktorí podstúpili tie najväčšie obete pre naše oslobodenie,” uzavrela prezidentka.

Premiér si uctil pamiatku na Námestí Eugena Suchoňa

Sloboda nie je samozrejmosť. Niekedy si vyžaduje aj nasadenie vlastného života. Pri príležitosti 76. výročia oslobodenia Bratislavy to pri pamätníku na Námestí Eugena Suchoňa povedal premiér Eduard Heger (OĽANO). Oslobodenie hlavného mesta považuje za veľký symbol, považuje ho za oslobodenie celej krajiny.

Uviedol tiež, že aj mnohí ľudia na Slovensku musia aktuálne pre pandémiu nového koronavírusu podstupovať obetu. “Myslím, že sa dokážeme lepšie vcítiť do obety, ktorú položili práve vojaci, ktorí oslobodili Bratislavu, ale aj Slovenskú republiku,” uviedol Heger.

Predseda vlády tiež vysvetlil, že práve z dôvodu pandémie neabsolvovali traja najvyšší ústavní činitelia spoločný akt uctenia si pamiatky padlých hrdinov. Podľa jeho slov ide aj o to, aby ľuďom na Slovensku dali dobrý príklad. Teší ho, že klesajú počty nakazených a rovnako, že klesá počet hospitalizovaných v nemocniciach. Ľudí vyzýva k dodržiavaniu protipandemických opatrení.