Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Kollár sľubuje: Slováci nebudú BEZDOMOVCI! Podarila sa NESKUTOČNÁ vec

Boris Kollár informoval o výstavbe nájomných bytov. ZDROJ: TASR/Jakub Kotian

 

BRATISLAVA – Slovenská vláda dnes odsúhlasila pilotné zmluvy s investormi BWSG a Kooperativa na zabezpečenie 9 000 nájomných bytov v hodnote približne 1,5 miliardy eur. Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády o tom informoval predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

 

 

“Bolo treba ustanoviť agentúru, bolo treba nájsť investorov a bolo treba s nimi podpísať takýto kontrakt,” priblížil Kollár postup vlády po schválení príslušnej legislatívy. Možnosť nájomného bývania je podľa šéfa parlamentu v súčasnosti vzhľadom na rast cien nehnuteľností a úrokových sadzieb na hypotékach ešte dôležitejšia ako v uplynulom období.

Kollár sľubuje, že toto je len začiatok, lebo normálni ľudia si podľa neho už prakticky nemôžu dovoliť kúpiť vlastné bývanie kvôli vysokým cenám. Preto je možnosť nájomného bývania v súčasnosti vzhľadom na rast cien nehnuteľností a úrokových sadzieb na hypotékach ešte dôležitejšia ako v uplynulom období.

 „Keď nemáte domov, strechu nad hlavou, tak ste bezdomovcom a nemôžete si poriadne ani založiť rodinu, kde umiestniť deti a nemáte kde budovať to teplo domova. Bez tej strechy nad hlavou to nejde a táto vláda to po 30 rokoch prvýkrát prináša,“ dodal Kollár.

Vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý pripomenul, že tento typ výstavby bytov nezaťažuje štátny rozpočet a štát v ňom vystupuje výlučne ako regulátor. Podľa neho ide o pilotné zmluvy, po ktorých budú koncom januára alebo začiatkom februára nasledovať ďalšie. Dodal, že do Vianoc by mala byť spustená webová stránka, na ktorej si záujemcovia môžu zistiť, či vyhovujú podmienkam pre pridelenie nájomného bytu.

Pre každý samosprávny kraj a pre každý zo štyroch typov bytov sú stanovené iné podmienky.

Nájomné byty budú určené na celoživotné bývanie a po prvých piatich rokoch by sa mala nájomná zmluva na dobu určitú zmeniť na dobu neurčitú. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka bol do kritérií na výber nájomníkov zahrnutý aj sociálny aspekt, aby niektoré kategórie rodín neboli vyradené. Zároveň bude časť bytov vyhradených pre vybrané skupiny ľudí, napríklad pre učiteľov.